Պատրաստվել ոռոգման շրջանին․ վարչապետը ռիսկեր է տեսնում
Կառավարության մարտի 22-ի նիստին վարչապետը Կարեն Կարապետյանը հանդես եկավ հերթական հանձնարարականներով, որոնք վերաբերում էին ոռոգման շրջանին։ Նա նշեց, որ պետք է նախապատրաստվել դրան:
Նա հիշեցրեց, որ կառավարությունում կազմակերպված խորհրդակցության ընթացքում Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեն ներկայացրել է ջրամբարների լցվածության տվյալները եւ 2018 թվականի ոռոգման շրջանի նախապատրաստական աշխատանքները:
Նրա որոշակի ռիսկեր է տեսնում. «Հաշվի առնելով, որ ջրամբարների ներկայիս պաշարները կարող են որոշակի ռիսկեր առաջացնել ոռոգման ջրամատակարարման տեսանկյունից։ Ուստի՝ հանձնարարում եմ 7-օրյա ժամկետում մշակել եւ ներկայացնել ֆինանսների նախարարություն՝ շարժական պոմպային սարքավորումների, խորքային պոմպերի ձեռքբերման, չշահագործվող խորքային հորերի վերականգման, ինչպես նաեւ նորերի հորատման նախագծային աշխատանքների ֆինանսական հաշվարկները՝ հաշվի առնելով գյուղացիական տնտեսությունների ոռոգման ջրի պահանջարկի ապահովումը»,- ասել է վարչապետը։
Նա հանձնարարել է 10-օրյա ժամկետում Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի հետ համատեղ նախաձեռնել համապատասխան գնումների եւ աշխատանքների մեկնարկման գործընթացը, դրանք ավարտին հասցնել մինչեւ ապրիլի 16-ը:
Հանձնարարականները վերաբերել են նաեւ գյուղատնտեսության, տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարներին։ Իսկ Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահին եւ մարզպետներին հանձնարարվեց 3-ամսյա ժամկետում ամփոփել ջրային ոլորտում առկա ներդրումային ծրագրերը, որոշել 2019 թվականի առաջնահերթությունները եւ համապատասխան առաջարկություններ ներկայացնել կառավարության աշխատակազմ:
Վերջում Կարեն Կարապետյանը շեշտեց, որ ոռոգման սեզոնի նախապատրաստական աշխատանքների պլանավորումն, այսուհետեւ պետք է սկսել աշուն-ձմեռ ժամանակահատվածում: