ՀՀԿ-ի կանոնադրությունը թույլ է տալիս Սերժ Սարգսյանին պարտադրել. վստահեցնում է պատգամավորը
ՀՀԿ-ականները դեռ չեն շտապում մեկնաբանել, թե ինչի կհանգեցնի ԵԼՔ-ի պայքարի ծրագիրն ընդդեմ Սերժ Սարգսյանի վերարտադրության: ՀԺ-ի հետ զրույցում ՀՀԿ-ական պատգամավոր Ռաֆիկ Գրիգորյանը խոսելով Հանուն Հայաստան պետության ճակատի նախաձեռնած համահայկական հավաքի մասին, նշում է, որ այն բազմամարդ չէր:
«Տեսե՞լ եք, թե ինչքան մարդ է եղել, այդքան էլ մասնակցությունը բարձր չի եղել»,- ասում է Գրիգորյանը եւ խուսափում պատասխանել, թե որքան մարդ պետք է փողոց դուրս գա, որպեսզի իշխանությունը զգոնանա:
Ռաֆիկ Գրիգորյանը ՀՀԿ-ի վարչապետի թեկնածուի մասով նշում է, որ շտապելու կարիք չկա: «Հանրապետականը Սահմանադրության համաձայն իր քայլերը կատարում է: Այս պահին դեռ քննարկում չկա»,- ասում է նա:
Գրիգորյանը չգիտի, թե քննարկումները երբ են սկսվելու, բայց ասում է. «Միանշանակ Հանրապետականի թեկնածուն է ընտրվելու վարչապետ, որովհետեւ խնդիրը կարգավորվում է Սահմանադրությամբ: Այս պահի դրությամբ կոնկրետ քննարկումներ չկան»,- ասում է նա, իսկ հարցին, թե ինչո՞ւ են քննարկումները ձգձգվում, նշում է. «Որովհետեւ ժամանակը չի: Բայց ես չեմ կարծում, որ մինչեւ ապրիլի 16-ը կձգձգվի»:
Հարցին՝  ՀՀԿ կանոնադրությունը թույլ տալի՞ս է կուսակցության որեւէ անդամի իր կամքին հակառակ նշանակել պաշտոնի միայն այն բանի համար, որ թիմն է այդպես ցանկանում, մասնավորապես՝ ՀՀԿ-ականները կարո՞ղ են Սերժ Սարգսյանին ստիպել զբաղեցնել վարչապետի պաշտոնը, Գրիգորյանը պատասխանեց.
«Ոչ միայն ՀՀԿ-ի, այլ նաեւ մեկ ուրիշ քաղաքական ուժի կանոնադրությունը թույլ տալիս է, որ քաղաքական ուժը, եթե միաձայն որոշում է կայացնում, ուրեմն ուժի ներկայացուցիչը պարտավոր է ենթարկվել կուսակցության որոշմանը»,- ասաց նա: