Խորհրդարանական լրագրողները ՀՀԿ խոսնակ, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովից այսօր հետաքրքվեցին, թե ինչո՞ւ են օրենքները համարեցվում Սերժ Սարգսյանին:
«Համամիտ չեմ ձեր հետ: Սա ոչ վարչապետական, ոչ էլ սուպերվարչապետական համակարգ է: Սա խորհրդարանական համակարգ է, որտեղ գործադիրը պետք է ունենա այլ ֆունկցիաներ, ինչպես այլ պառլամենտական երկրներում է: Իրականությանը չեն համապատասխանում այն շահարկումները, որ ամեն ինչ կոնկրետ անձի է հարմարեցվում»,- ասաց Շարմազանովը:
Հարցին՝ նորմա՞լ է, որ ժողովրդավարական երկրում մեկ անձը, մասնավորապես՝ Սերժ Սարգսյանն անփոխարինելի է համարվում հենց իշխող կուսակցության ներկայացուցիչների կողմից, Շարմազանովն պատասխանեց.
«Երբ հանրապետական իմ գործընկերներն ասում են՝ անփոխարինելի, նկատի չունեն, որ մեր կուսակցության առաջնորդը չլինի՝ աշխարհը շուռ կգա կամ կյանքը կանգ կառնի Հայաստան աշխարհում: Երբ ասում ենք՝ անփոխարինելի, նկատի ունենք, որ այսօր գործող քաղաքական գործիչների կազմում իրենից ավելի լավ՝ մեր կարծիքով, ոչ մեկ չի կարող իրականացնել քաղաքական լիդերի պարտականությունները»,- ասաց նա: