Արտագաղթ, մարդկանց չես կարող արգելել ճանապարհորդել. ՀՀ նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյան
ՀՀ ԱԺ-ն ընտրում է ՀՀ 4-րդ նախագահին: Քիչ առաջ ելույթի խոսքով հանդես եկավ ՀՀԿ-ի եւ ՀՅԴ-ի առաջադրած նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյանը: Նա իր խոսքը սկսեց Մարտի մեկի իրադարձությունները հիշելով:
«Ուղիղ 10 տարի առաջ մեր երիտասարդ պետության ժողովուրդը բախվեց ծանր մարտահրավերի, որի արդյունքում ունեցանք անդառնալի կորուստներ: Գիտեմ, որ ԱԺ-ն Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակը հարգել է, ես ուզում եմ իմ հարգանքի տուրքը մատուցել այս ողբերգական իրադարձության զոհերի հիշատակին»,- ասաց նա եւ շնորհակալություն հայտնեց իրեն առաջադրած քաղաքական ուժերին:
«Ինձ արվեց առաջարկ, որը հնրավորություն է տալիս ներդրում ունենալ մեր երկրի խնդիրները լուծելու համար: Սա ինձ համար մեծ պատիվ է եւ մեծ պատասխանատվություն՝ հաշվի առնելով այս, որ մենք թեւակոխում ենք զարգացման մի նոր փուլ»:
Արմեն Սարգսյանը իր խոսքում նշեց, որ ՀՀ-ն այսօր ունի բանակ, որը իր չափանիշներով չի զիջում եվրոպական երկրների զինված ուժերին:
«Սակայն այդ երկրներում բյուջեն բազմամիլիարդ է, սակայն մենք կրում են այդ բեռն արժանապատվության: 26 տարիները մեծ հաղթանակի տարիներն են: Մենք զգացիք հաղթանակի քաղցր համը: Մեր պետությունն այսօր ավելի հզոր է, ավելի հարուստ, բայց նաեւ բեւեռացած, ունենք աղքատություն, սոցիալական անհավասարություն: Կարծում եմ, որ հաջորդ 26 տարրիները պետք է կառուցենք՝ հիշելով այն հաջողությունների բանալին, որն ինքներս ենք ստեղծել: Այս պահին մեր հանրապետությունը կանգնած է նոր խաչմերուկի առջեւ: Կա սահմանադրական փոփոխություններ, որոնք պատմական են»,- ասաց Արմեն Սարգսյանը եւ շեշտեց, որ պետք է լինել միասնական ու պայքարել կոռուպցիայի դեմ:
Թեկնածուն կարեւոր ձեռքբերում համարեց քաղհասարակության ստեղծումը: Նա փաստեց, որ Հայաստանի զարգացման համար սփյուռքի ներուժի մի մասն է միայն օգտագործվում, ինչ համար նա հույս հայտնեց՝ միասնական աշխատանքներ տանելու մասին: Խոսելով արտագաղթի մասին նա ասաց, որ մարդկային տեղաշարժերը 21-րդ դարի երեւույթ են:
Արմեն Սարգսյանը խոսեց արտագաղթի մասին, առաջարկեց մի քանի լուծումներ:
«Մարդիկ տեղափոխվում են մի տեղից մյուս տեղը: Արտագաղթ, մարդկանց չես կարող արգելել ճանապարհորդել, գնալ մի տեղից մյուսը: Մեր դեպքում արտագաղթը գերակշռում է ներգաղթին: 26 տարիների ընթացքում Հայաստանը սեղմվում է դեպի Երեւան: Սա լրջագույն խնդիր է: Քաջալերման կարիք կա, քանի որ մեր գյուղերը կարոտ են: Պետք է լինի հարկային, վարկային արտոնություններ, ազգային ծրագրեր, բարեգործություն: Սահմանամերձ գյուղերը կարոտ են նման ուշադրության»,- ասաց Արմեն Սարգսյանը եւ ասաց, որ պետք է սոցիալական արդարություն լինի, պայքար կոռուպցիայի դեմ: