Պատրաստ եմ հանդիպել նախագահի հետ եւ պատկերացնում եմ իմ լիազորությունները. Արմեն Սարգսյան
ՀՀԿ-ի նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյանը շաբաթ օրը հանդիպել է Ծառուկյան դաշինքի պատգամավորների հետ: Հանդիպումը տեղի է ունեցել ԲՀԿ-ի գրասենյակում՝ դռնփակ եւ տեւել է երկու ժամ: Հանդիպման ավարտից հետո Սարգսյանը հարցազրույց է տվել եւ ասել, որ հանդիպումն անմիջական էր:
«Հանդիպումն ինձ համար շատ օգտակար էր, այն անցավ բաց մթնոլորտում: Խնդիրների քննարկման շրջանակը շատ մեծ էր՝ սկսած սահմանադրությունից, տնտեսության խնդիրներից, Արցախից, կրթությունից եւ այլն: Կարծում եմ, որ նրանք եւս իրենց բաց զրույցի մթնոլորտում զգացին իրենց: Հարցերը, որոնք բարձրացվեցին կարեւոր էին եւ շատ էական: Ես այս հանդիպումից բավարարված եմ, շնորհակալ եմ»,- ասել է նա:
ԲՀԿ-ականները հետաքրքրվել են երկրի ապագայից, Ծառուկյան դաշինքի ծրագրերի տեղյակ լինել-չլինելուց, ինչպես նաեւ նախագահի լիազորություններից.
«Նոր նախագահի լիազորությունները ներկայացուցչական են, ոչ թե համապարփակ քաղաքական: Մեզ հետաքրքրում էր, թե ազդեցությունը ինչպիսին է լինելու, բայց նաեւ շատ հարցեր բարձրացվեցին՝ սոցիալական, քաղաքական, կոռուպցիոն բնույթի: Մենք հետագայում կուսակցության քաղխորհրդի եւ խմբակցության նիստ կանենք, որոշելու համար, թե ինչպես է լինելու վերջնական որոշումը»,- նշել է ԱԺ փոխնախագահ Միքայել Մելքումյանը:
Անդրադառնալով Արմեն Սարգսյանի հարցազրույցին նշենք, որ նրա խոսքերի տողատակում հետաքրքիր բացահայտումներ կան: Մասնավորապես, նա նշել է, որ քաջ գիտակցում է իր լիազորությունների շրջանակը, այսինքն՝ ցանկություն ունի դառնալ ՀՀ 4-րդ նախագահը:
«Ես պատրաստ եմ նախագահի հետ հանդիպմանը, որը տեղի կունենա մոտ ապագայում: Հստակ պատկերացում ունեմ ոչ միայն ըստ Սահմանադրության իմ առջեւ դրված պարտականություններին, այլ նաեւ այն խնդիրների եւ հնարավոր լուծումների շրջանակի նկատմամբ, որը յուրաքանչյուր հայի մտածելու տեղիք է տալիս՝ լինի Հայաստանում, Արցախում, թե Սփյուռքում»,- ասել է նա: