Հարկերը ուշ վճարելու համար մարդիկ կնախազգուշացվեն՝ միանգամից տուգանվելու փոխարեն
ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարությունը հարկ վճարողներին միանգամից տուգանելու փոխարեն առաջարկում է նախազգուշացում կիրառել, որից հետ նոր տուգանել: Նախարարությունը Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում փոփոխություններ է նախաձեռնել, իսկ նախագիծը ներկայացրել է «e-draft.am» հարթակում:
Առաջարկվում է օրենսգրքում սահմանել, որ հարկերը, տուրքերը և օրենքով սահմանված պարտադիր այլ վճարումները ժամանակին չվճարելը առաջացնում է նախազգուշացում: Եթե դրանից հետո հարկատուն չի կատարել համապատասխան վճարները, ապա կտուգանվի 15 հազար դրամի չափով:  Նույն խախտումը մեկ տարվա մեջ երկրորդ անգամ կրկնելու դեպքում տնտեսվարողը կտուգանվի 20 հազար դրամի չափով: Գործող օրենսդրությամբ, եթե հարկերը ժամանակին չի վճարվում, ապա տնտեսվարողը միանգամից տուգանվում է 10-ից 20 հազար դրամի չափով:
Նախագծի մյուս կետով առաջարկվում է հայտարարգիրը, հաշվարկը ՊԵԿ կամ ՏԻՄ-եր ժամանակին չներկայացնելու համար կրկին կիրառել նախազգուշացում, որից հետո նոր տուգանել: Տուգանքն էլ 15 հազար դրամ է, իսկ մեկ տարվա մեջ երկրորդ անգամ նույն խատումը կատրողին առաջարկվում է տուգանել տուգանել 20 հազար դրամի չափով: