Լույս է տեսել «Բարոյական ճգնաժամ» ժամանակակից նովելը
Երեկ Երեւանում «Artbridge» գրախանութ-սրճարանում տեղի է ունեցել «Բարոյական ճգնաժամ» գրքի շնորհանդեսը: Այն ժամանակակից նովել է, որը սկսել է գրվել մոտավորապես ութ տարի առաջ, հիմնական մասը գրվել է հենց այդ ժամանակ: Նովելն ունի երեք համահեղինակ՝ Գագիկ Վարդանյանը, Տիգրան Վարդանյանը եւ Իշխան Գորգիսյանը:
Այստեղ պատմվում է մարդկանց ճակատագրերի մասին եւ, թե ինչպես են դրանք խեղվում տարբեր անարդար գործողությունների արդյունքում:
Գրքի համահեղինակներից Իշխան Գորգիսյանը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում նշեց, որ գրքի հերոսները իրական չեն, մտացածին են, սակայն ներշնչանքի աղբյուր հանդիսացել են իրական մարդիկ եւ պատմություններ, տվյալ ժամանակահատվածում կատարված տարբեր գործընթացներ:
Այնտեղ պատմվում է անառողջ բարքերով հասարակության մեջ մի պատանեկան սիրո մասին, որի հերոսների ճակատագրերն ակամա խեղված են տիրող հիվանդագին մթնոլորտի պատճառով: Բարոյական տենդն այնքան սաստիկ է, որ ի վերջո, մաքուր զգացմունքները խեղդվում են` դառնում թունավոր: Սյուժեն կազմված է երկու հիմնական գծից, որոնք անսպասելիորեն միմյանց հյուսվելով՝ հանգում են անակնկալ հանգուցալուծման:
Հանգամանքների բերումով նովելի երեք համահեղինակներն ապրել են տարբեր երկրներում` Գագիկ Վարդանյանը՝ Ֆրանսիայում, Տիգրան Վարդանյանը՝ Հայաստանում, իսկ Իշխան Գորգիսյանը Շվեցարիայում: Համահեղինակաները երեքն էլ սովորել են Երեւանի նույն դպրոցում, ապա նաեւ Ֆիզիկայի ֆակուլտետում: Եվ հենց բակալավրիատում սովորելու տարիներից, երբ երեքն էլ հետաքրքրված էին երկրում տեղի ունեցող քաղաքական իրադարձություններով եւ բազում հարցերում միակարծիք, ծնվել է գաղափարը, որ գրեն մի գիրք, որն էլ կնկարագրի տվյալ ժամանակում տեղի ունեցող իրադարձությունները:
«Սկզբում փոքր-ինչ դժվար էր պատկերացնել, որ տարբեր մարդիկ կկարողանան համատեղ ստեղծել մի բան, բայց երբ ամեն մեկս մի կտոր գրեցինք, կարդացինք, հասկացանք, որ իրագործելի է: Երեքիս ոճերն էլ գրեթե նույնն են»,- ասում է գրքի համահեղինակ Իշխան Գորգիսյանը:
Նա նշեց, որ չնայած այն հանգամանքին, որ գիրքը երկար ժամանակում է ավարտին հասցվել, բայց գաղափարական անհամաձայնեցման որեւէ խնդիր չի եղել, համահեղինակներն աշխատել են միմյանց փոխլրացնելով: