ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը խորհրդարանում պատասխանելով լրագրողների հարցերին նշեց, որ իշխանությունը չի խաբել տարկետման համար պայքարող ուսանողներին:
«Իշխանությունը չի խաբել ուսանողներին, խնդրում եմ կոռեկտ արտահայտվեք: Տարեկետում լինելու է եւ մնալու է: Դա մեր ընդունած օրենքով է այդպես: Ես հիմա էլ եմ խնդրում ուսանողներին, որ դադարեցնեն հացադուլը եւ վերադառնան կառուցողական փուլ: Արտակ Զաքարյանն էլ երեկ հարցազրույց է տվել եւ ասել, որ բանակցություններն եւ քննարկումները բավականին արդյունավետ գնում էին, եւ իրենք ուսանողներից սպասում էին ոչ թե հացադուլ, այլ՝ առաջարկներ: Եթե նրանք 25 բան են առաջարկել, որից 20-ն է ընդունվել, դա էլ է առաջընթաց»,- ասաց Էդուարդ Շարմազանովը:
Դիտարկմանը, թե տղաները նախարարությանը երկու առաջարկ են արել, որից մեկն ընդհանրապես մերժվել է, Շարմազանովն ասաց.
«Քննարկումների ժամանակ ես տղաներին ասել եմ, որ քննարկումների արդյունքը չպետք է լինի այն, որ քո ասածների 100 տոկոսն ընդունվեն: Ափսոսում եմ, որ տղաները գնացին այդ ճանապարհով: Ես խնդրում եմ, որ թողնեն իրենք հացադուլը եւ գնան կառավարության հետ աշխատելու»,- ասաց Շարմազանովը:
Երեկ պաշտպանության փոխնախարարը «Հայկական ժամանակ»-ի հարցին պատասխանելով ասել էր, որ առաջարկներից մեկն անընդունելի է եղել, քանի որ ուսանողներն առաջարկել են ուսումնական տարվա ընթացքում սովորել, իսկ արձակուրդներին՝ ծառայել:
Լրագրողի հարցին, թե ուսանողնները պահանջնում են ընդունել իրենց առաջարկները, որպեսզի դադարեցնեն հացադուլը եւ վերադառնան բանակցությունների, Շարմազանովն ասաց.
«Ներողություն, եթե ես այդ պահանջին դեմ եմ, ոնց անենք էլի: Դա ոչ արդյունավետ պահանջ է: Շարմազանովը մեղավոր չի, որ բոլոր հարցերում Դավիթ Պետրոսյանի նման չի մտածում: Ես իրենց հարգում եմ, գտնում եմ, որ իրավունք ունեն կարծիք հայտնելու: Իրենց շարժումը շատ մեծ հաջողության էր հասել»,- ասաց ՀՀԿ խոսնակը: