Արտակ Զեյնալյան. «Ելք» դաշինքի 2018 թվականի նախագահի թեկնածուի անցած ուղին
«Ելք» խմբակցությունը ԱԺ պատգամավոր Արտակ Զեյնալյանին առաջադրում է ՀՀ նախագահի թեկնածու: Այս մասին երեկ ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարեց խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Պատիվ ունեմ տեղեկացնել, որ «Ելք» խմբակցությունը քիչ առաջ տեղի ունեցած նիստում որոշեց ՀՀ նախագահի թեկնածու առաջադրել ԱԺ պատգամավոր, «Հանրապետություն» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Արտակ Զեյնալյանին։ «Ելք»-ը բանակցություններ կսկսի «Ծառուկյան» դաշինքի հետ Զեյնալյանի առաջադրման համար անհրաժեշտ՝ պատգամավորների ¼-ի ստորագրություններն ապահովելու համար»,- մասնավորապես հայտարարեց Փաշինյանը։
Ավելի ուշ ԱԺ-ում պատասխանելով լրագրողների հարցին, թե ինչու՞ Արտակ Զեյնալյանը, Փաշինյանն ասել է.
«Նոր սահմանադրությամբ նախագահի գործառույթը փոփոխությունների են ենթարկվել: Մեր գործունեությունը, Արտակ Զեյնալյանի կենսագրությունը, եւ աշխատանքը ցույց են տալիս, որ նա առավել հարմար թեկնածու է այդ գործառույթներն իրականացնելու համար: Նորընտիր նախագահի գործառույթը պետք է լինի Սահմանադրության պահպանմանը հետեւելը եւ ինչ-որ առումով դա ապահովելը՝ Սահմանադրական դատարանի հետ համատեղ: Արտակ Զեյնալյանն այդ ոլորտում հսկայական փորձ ունի, ինչպես նաեւ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում աշխատելու փորձ ունի, Արցախյան պատերազմի մասնակից է»,- պարզաբանել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Արտակ Զեյնալյանը ծնվել է 1969 թվականի սեպտեմբերի 9-ին Երեւանում: 1987-1989 թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1996 թվականին ավարտել է Երեւանի Մ. Հերացու անվան բժշկական համալսարանի բուժական ֆակուլտետը: 1999թ.՝ Առողջապահության ազգային ինստիտուտի օրդինատուրան: 2002թ.՝ ՀՀ կառավարման ակադեմիան: Պետական ծառայող, պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մասնագետ: 2006թ. ավարտել է՝ «Գլաձոր» կառավարման համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը:
1986-98թթ. եղել է Միքայելյանի անվան վիրաբուժության ինստիտուտի սանիտար, բուժեղբայր, բժիշկ: 1998-2001թթ.՝ ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ:
2016թ.՝ «Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից ռազմական միջամտության հետեւանքով Արցախի եւ Հայաստանի քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանություն» ծրագրի համակարգող: «Նիկոլ-Դուման» երկրապահ կամավորական ջոկատի կազմում մասնակցել է Արցախյան ազատամարտին: 1993թ. «Երկրապահ կամավորականների միություն» հասարակական  կազմակերպության հիմնադիր անդամ է: 2001թ. «Հանրապետություն» կուսակցության հիմնադիր անդամ է, քաղաքական խորհրդի անդամ, կենտրոնական գրասենյակի աշխատակազմի ղեկավար:
2017թ. ապրիլի 2-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Ելք» կուսակցությունների դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակով:
Պարգեւատրվել է «Արիության համար» մեդալով (1996թ., ԼՂՀ): Արժանացել է ՀՀ փաստաբանների պալատի պատվավոր անդամի կոչման (2009թ.), «Համընդհանուր իրավունքների մրցանակ»-ին (2014թ., ԵԱՀԿ), «Տարվա իրավապաշտպան» տիտղոսին (2016թ., ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատուն):
«Զրպարտություն եւ վիրավորանք» լրագրողների եւ փաստաբանների համար ձեռնարկի համահեղինակ է: Ամուսնացած է, ունի չորս երեխա, մեկ թոռնիկ:
Նշենք, որ համաձայն փոփոխված սահմանադրության հանրապետության նախագահն ընտրվելու է ոչ թե համաժողովրդական քվեարկությամբ, այլ Ազգային ժողովի կողմից՝ ԱԺ պատգամավորների ձայների 3/4-ով: Նախագահի թեկնածու առաջադրելու իրավունք ունեն ԱԺ պատգամավորների առնվազն 1/4-ը: Նախագահի ընտրությունները ՀՀ ԱԺ-ում պետք է տեղի ունենան փետրվարի 28-ից մարտի 9-ն ընկած ժամանակահատվածում: