Կադրային կրճատում. հույս ունեին խնայել 23 միլիոն դրամ, բայց խնայեցին ընդամենը 5 միլիոն
ՀՀ կառավարության այսօրվա՝ դեկտեմբերի 7-ի նիստի օրակարգում ընդգրկված որոշման նախագծերից մեկից տեղեկանում ենք, որ Պետգույքի կառավարման վարչությունում ընթացիկ տարում կրճատվել է 15 աշխատակից, ինչի արդյունքում ակնկալվել է խնայել 23 միլիոն դրամ:
Բայց հույսերն ի դերեւ են եղել: Խնայողությունը մնացել է 5 միլիոն դրամի սահմաններում: Հետեւաբար, նույն նախագծով հնարավորություն է ստեղծվելու, որ 23 միլիոն դրամի փոխարեն պետական բյուջե վերադարձվի դրանից մի քանի անգամ փոքր գումարը:
Փաստաթղթում նշվում է, որ ՀՀ վարչապետի համապատասխան որոշման համաձայն, կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության աշխատակազմի առավելագույն թվաքանակը 110 աշխատողի փոխարեն սահմանվել է 95 աշխատող:
«Որոշման կատարումն ապահովելու նպատակով 2017 թվականի մարտի 1-ի դրությամբ աշխատանքից ազատվել է թվով 15 աշխատող: Կրճատման արդյունքում նախատեսվում էր տնտեսել շուրջ 23,0 մլն. դրամ գումար»,- կարդում ենք նախագծում: Նման ակնկալիքներ ձեւավորելիս, սակայն հաշվի չի առնվել, որ կրճատումներից հետո անհրաժեշտություն է առաջանալու աշխատանքից ազատվող մարդկանց վերջնահաշվարկ ու արձակուրդային վճարել:
«Արդյունքում, վերը թվարկված գործառույթների իրականացումից հետո կտնտեսվի 5,0 մլն. դրամ գումար, ուստի անհրաժեշտություն է առաջացել շրջանառության մեջ դնելու ՀՀ կառավարության վերոնշյալ որոշման նախագիծը, ըստ որի առաջարկվում է տնտեսված 5,0 մլն. դրամ գումարը վերադարձնել ՀՀ պետական բյուջե` ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդ»,- նշվում է նախագծում: