Աղետից 29-ը տարի անց. Ստեփանավանում 290 ընտանիք ապրում է նեխած պատերի մեջ (ֆոտո)
88-ի ավերիչ երկրաշարժից հետո Ստեփանավանում որպես ժամանակավորապես կառուցված փայտաշեն կառույցները 29 տարի շարունակ դարձան բնակիչների ապրելատեղին: 290 ընտանիք առ այսօր ապրում է կյանքի համար վտանգավոր պայմաններում: Թաղամասը բաղկացած է փայտաշեն 24 երկհարկանի տնակներից:
Մի քանի տարվա համար նախատեսված ժամանակավոր կացարանները ժամկետը լրանալուց հետո քայքայվեցին. տնակների պատերն ու հատակը սկսեցին նեխել՝ բնակիչների համար դառնալով տարատեսակ հիվանդությունների պատճառ: Տարիների ընթացքում գերչորանալով՝ փայտաշեն տները դարձան հրդեհավտանգ, փայտը սկսեց նեխել, տանիքն ու պատերը` փլվել: Նկուղները տարին 12 ամիս պատված են ջրով, խոնավությունը դարձել է տարատեսակ միջատների ապաստարան: Եղել են դեպքեր, երբ նեխած տախտակները կոտրվել են, եւ երկրորդ հարկի բնակիչը հայտնվել է առաջին հարկում:
Սոցիալապես անապահով բնակիչները սեփական միջոցներով քանիցս վերանորոգել են իրենց բնակարանները, սակայն, ինչպես իրենք են ասում, այլեւս անհնար է քայքայված ու նեխած փայտը վերանորոգել ու ամրություն ապահովել:
Բնակիչները խնդրի մասին բազմիցս են բարձրաձայնել պատկան մարմիններին, խնդրի մասին բարձրաձայնել են նաեւ Ստեփանավանի քաղաքապետն ու Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը, սակայն մինչ օրս Աշոտաբերդի խնդիրը շարունակում է մնալ չլուծված: Բնակիչները կորցրել են հույսն ու հավատը իշխանությունների ու պետության նկատմամբ, թե մի օր իրենք էլ կկարողանան ապրել քարաշեն տներում` առանց տարատեսակ միջատների ու կրծողների: