Արտաքին գործերի եվրոպական ծառայության ներկայացուցիչ Մայա Կոսյանչիչը Twitter-ի իր միկրոբլոգում հայտնել է, որ «Արեւելյան գործընկերության» գագաթաժողովն ընդունել է հանդիպման արդյունքներով հռչակագիրը:
«Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովն ընդունել է հռչակագիրը: Շուտով կհրապարակվի Եվրոպական խորհրդի կայքում»,- հայտնել է նա:
«Ազատություն ռադիոկայանի» թղթակից Ռիկարդ Յոզվյակը Twitter-ում հայտնել է, որ «Արեւելյան գործընկերության» հռչակագիրն ընդունվել է առանց որեւէ հարցի:
Յոզվիակի կարծիքով՝ իրականում Հայաստանը միակ երկիրն է, որ ինչ-որ բան է ստանում Եվրամիության Արեւելյան գործընկերության այսօրվա գագաթաժողովից:
«Իրականում Հայաստանը միակ երկիրն է, որ ինչ-որ բան է ստանում այս հանդիպումից: Մյուսները պարզապես գեղեցիկ խոսքեր են ստանում, բայց դուք իրականում ինչ-որ կոնկրետ բան եք ստանում՝ այն, ինչ պետք է ստանայիք դեռ 2013 թվականին Վիլնյուսում, բայց գեղեցիկ բաները բացակայում են այստեղից: Դուք մխիթարական մրցանակ եք ստանում՝ սա, իհարկե, ավելի թեթեւ տարբերակն է»,- ասաց Յոզվիակը Բրյուսելում «Ազատության» հայկական ծառայության հետ զրույցում: «Գեղեցիկ համագործակցություն է, բայց կայծը չկա, որ պետք է լիներ այդտեղ»,- ընդգծել է«Ազատության» Բրյուսելի թղթակիցը:
Հռչակագիրը սահմանում է այն արժեքները, որոնցով պետք է առաջնորդվեն ԵՄ եւ ԱլԳ գործընկերության երկրներն առաջիկա տարիներին, նախանշում է հետագա գործակցության ուղիները տնտեսության, քաղաքականության, հումանիտար եւ այլ ոլորտներում,: Այս անգամ հռչակագրում չկա որեւէ հղում այս կամ այն հակամարտությանը՝ անվանական: Փաստաթղթի՝ մեզ հետաքրքրող հատվածում ասվում է.
Գագաթաժողովի մասնակիցները խորապես անհանգստացած են, որ տարածաշրջանում շարունակաբար խախտվում են միջազգային իրավունքի տարբեր սկզբունքներ: Գագաթաժողովի մասնակիցները կոչ են անում թարմացնել ջանքերը տարածաշրջնում չլուծված հակամարտությունների կարգավորման ուղղությամբ՝ հիմնվելով միջազգային իրավունքի նորմերի եւ սկզբունքների վրա: Հակամարտությունների լուծումը վստահության եւ բարիդրացիական հարաբերությունների ստեղծումը կենսական է տնտեսական եւ սոցիալական զարգացման եւ համագործակցության համար: Գագաթաժողովի մասնակիցները ողջունում են ԵՄ ջանքերը եւ ամրապնդված դերը հակամարտությունների լուծման եւ վստահության ստեղծման հարցում արդեն գոյություն ունեցող համաձայնեցված բանակցային ձեւաչափի եւ գործընթացների շրջանակներում կամ ի աջակություն դրանց:
Այս ձեւակերպումները ամբողջովին համընկնում են Հայաստանի դիրքորոշումներին եւ տեսակետներին, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության առնչությամբ ԵՄ դիրքորոշումն ավելի կոնկրետ արտահատված է այսօր ստորագրվելիք Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրում: Այնտեղ անդրադարձ կա հակամարտության կարգավորման երեք հիմնական սկզբունքներին եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափին:
Հիշեցնենք, ավելի վաղ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ հայկական կողմը մտադիր չէ արգելափակել հռչակագրի ընդունումը: «Ոչ, ինչո՞ւ պետք է արգելափակենք: Կարծում եմ, որ այն փոխզիջումային տարբերակով կանցնի»,- ասել էր նա: