Երեւան քաղաքի Դավթաշեն վարչական շրջանում օրերս արմատախիլ են արվել այն մոտ 20 հատ հաստաբուն ծառերը, որոնք այս տարվա ապրիլ ամսին հատել էր «Դելֆին» լողավազանի սեփականատեր Ալեքսան Սամսոնյանը: Armtimes.com-ն այսօր վարչական շրջանում արձանագրեց, որ արմատախիլ արված ծառերի տեղում փոքրիկ եղեւնիներ էին տնկվում: Քաղաքացիները մեր զրույցներում ասացին, որ ծառերը արմատից հանվել է թաղապետարանի աշխատակիցների կողմից: Մենք Դավթաշենի դպրոցներից մեկին հարող տարածքում հայտնաբերեցինք արմատախիլ արված ծառերը, որոնց վրա կային կանաչ տերեւներ եւ նոր ճյուղեր: Այսինքն՝ ծառերը բնական աճի մեջ են եղել հատվելուց հետո եւ արմատախիլ անելուց առաջ:
Armtimes.com-ին հայտնի դարձավ, որ թաղապետարանը հերիք չի արմատախիլ է արել ծառերը, մի բան էլ «Դելֆին»-ի սեփականտիրոջը պարտադրել է նոր տնկիրներ գնել իր հաշվի եւ այդ փոսերի տեղում տնկել: Որոշ տեղեկություններով այդ նոր ծառերը նրա րա նստել են մոտ 400 հազար դրամ, իսկ այդ պահանջը մեկնաբանվել է, թե «Դելֆին» լողավազանի հարակից տարածքի բարեկարգումը պարտավոր է իրականացնել տնտեսվարողն իր միջոցներով:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա գարնանը տեղի ունեցած ծառահատման դեպքի առթիվ քրեական գործ հարուցվեց, ձերբակալվեց, ապա կալանավորվեց «Դելֆին» ընկերության սեփականատեր Ալեքսան Սամսոնյանը: Ծառերը հատած անձը խոստովանել էր ոստիկանությունում, որ ինքն է հատել դրանք, սակայն պնդել էր, որ ցանկացել է ծառերն էտել, ոչ թե ոչնչացնել: Սամսոնյանի մայրն էլ armtimes.com-ի հետ զրույցում էր նույնը պնդել: Այս խնդրին անդրադարձան Սերժ Սարգսյանը, Տարոն Մարգարյանը եւ բազմաթիվ քաղաքացիներ: Սերժ Սարգսյանի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Հակոբյանը հայտարարեց, որ Սերժ Սարգսյանը ծառահատման այդ դեպքը բարբարոսություն է որակել, իսկ Տարոն Մարգարյանն այն որակել էր վանդալիզմ: Ապրիլի 9-ին հատված ծառերը նույն ամսի 27-ին սկսել էին ծիլեր տալ: Արդեն հոկտեմբերի 17-ին Աջափնյակ եւ Դավթաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը մեղավոր էր ճանաչել «Դելֆին» լողի մանկապատանեկան մարզադպրոցի տնօրեն Ալեքսան Սամսոնյանին եւ դատապարտել վեց ամսվա ազատազրկման: Միեւնույն ժամանակ դատարանը վճռել էր նաեւ պատժը պայմանական չկիրառել՝ սահմանելով փորձաշրջան: