««Բերրիություն» ԱՄ-ի Մասիսի շրջանային միավորում ՍՊԸ-ն» դատի է տվել Գեղարքունիքի, Սյունիքի, Արմավիրի եւ Արարատի մարզպետարաններին: Ընդհանուր իրավասության դատարաններից այս ընկերությունը պահանջում է գումարի բռնագանձում տարածել մարզպետարանների վրա: Դատական տեղեկատվական համակարգում բռնագանձման ենթակա գումարների մասին նշումներ չկան: ՀՀ Գեղարքունիքի մարզպետի օգնական Զոհրապ Եգանյանից հետաքրքրվեցինք, թե ի՞նչ գումար է պահանջում «Մասիսի բերրիություն» ընկերությունը մարզպետարանից: «Դատական վարույթում է գտնվում գործը, զերծ կմնանք մեկնաբանություններ անելուց»,- ասաց Զոհրապ Եգանյան:
Սյունիքի մարզպետի մամուլի խոսնակ Վազգեն Սաղաթելյանն էլ նույն հարցին ի պատասխան ասաց, որ ընկերության նկատմամբ գոյացել է շուրջ 8 միլիոն 800 հազար դրամ պարտք մատակարարված պարարտանյութի համար: «Կառավարության հետ այս հարցով բանակացություններ են ընթանում: Վաղը մարզ է այցելելու գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Աշոտ Հարությունյանը, որպեսզի քննարկվեն փոխզիջման տարբերակները: Գիտեք, որ սերմացուների հարցը լուծվել էր, երբ վարչապետն ասել էր, որ ներկայացվեն գյուղացիների ցուցակները, որոնք պարտք էին: Վստահ եմ, որ այս հարցում էլ փոխզիջման տարբերակ կգտնենք եւ հարցը կլուծվի»,- ասաց Վազգեն Սաղաթելյանը:
««Բերրիություն» ԱՄ-ի Մասիսի շրջանային միավորում ՍՊԸ-ն» մամուլի ուշադրության կենտրոնում հաճախ է հայտնվել: Դեռեւս նախորդ տարի նոյեմբերին armtimes.com-ը գրել էր, որ «Մասիսի բերրիություն» ընկերությունը կապված է պետեկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի հետ: Ավելի կոնկրետ՝ ընկերությունը ստեղծվել է Գագիկ Խաչատրյանի մորեղբոր տղայի կողմից:
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պետական պաշտպանության հանձնաժողովն էլ նախորդ տարի պարզել է, որ 4 տարի շարունակ՝ 2012-2016 թվականներին, պետական աջակցության ծրագրի շրջանակներում ազոտական պարարտանյութի մատակարար է հանդիսացել «Մասիսի Բերրիություն» ընկերությունը: Ընդ որում, վերջինս ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության կողմից ընտրվել է առանց մրցույթի հայտարարման, ինչը նշանակում է, որ այլ ընկերությունները հնարավորություն չեն ունեցել մասնակցելու այս ծրագրին: Արդյունքում, ազոտական պարարտանյութի 1 տոննան գյուղացիական տնտեսություններին իրացվել է 120 000 դրամով: Հանձնաժողովը պարզել է, որ «Մասիսի Բերրիությունը» ազոտական պարարտանյութի 1 տոննան Վրաստանից ձեռք է բերել շուրջ 323 ԱՄՆ դոլարով:
ՏՄՊՊՀ-ի կողմից կատարված հաշվարկների համաձայն՝ պարարտանյութերի մատակարարման ծրագիրը մրցույթով անցկացնելու դեպքում պետությունը կարող էր խնայել ավելի քան 1,5 միլիարդ դրամ:
Այդուհանդերձ այս տարի գյուղատնտեսության նախարարության հայտարարած մրցույթին մասնակցել էր նաեւ «Մասիսի բերրիություն» ընկերությունը եւ մեկ այլ ընկերության հետ հաղթող էր ճանաչվել: