Սեպտեմբերի 24-ին Կոտայքի մարզում տեղացած առատ կարկուտի հետեւանքով կարկտահարված բերքատու այգիների վնասը չափվում է: Գյուղատնտեսության նախարարությունը դեռ չի ստացել վնասի չափը հաշվարկող հանձնաժողովի տվյալները: Կոտայքի մարզպետարանից մեզ չհաջողվեց ստանալ այդ տվյալները, չնայած նրան, որ կարկուտից հետո արդեն անցել է մոտ երկու շաբաթ ժամանակ:
Կոտայքի մարզի Արագյուղ համայնքի ղեկավարից փորձեցինք պարզել, թե որքան վաս է կրել իր ղեկավարած համայնքը: Համայնքապետ Արայիկ Իսպիրյանն ասաց, որ վնասված բերքը կազմում է ամբողջ բերքի գրեթե 50-60 տոկոսը: Այս գյուղում կա մոտ 100 հեկտար խնձորի այգի: Հարցին՝ վնասված բերքը մթերո՞ւմ են, Արայիկ Իսպիրյանը պատասխանեց. «Պայմանավորվել ենք, որ Առինջում 30 դրամով ընդունեն, դեռ չենք հավաքել եղած միրգը, իսկ Պռոշյանի գործարանը 28 դրամով է ասել, որ կմթերեն»: Համայնքապետի խոսքով՝ մթերողների հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Կոտայքի մարզպետարանի միջոցով: Համայնքի ղեկավարը կարծում է, որ եթե նույնիսկ նշված գներով մթերեն վնասված խնձորը, դժվար թե այս տարվա ծախսերը կոմպենսացնեն: Հարցին՝ քննարկվե՞լ է գյուղացիներին հողի հարկը զիջելու հարցը, որպես աջակցություն, նա պատասխանեց. «Դե գրել ենք, ուղարկել ենք մարզպետարան: Հիմա ինչքանով պետությունը կօգնի, չգիտեմ»:
Նույն մարզի Արզական գյուղի ղեկավար Նորիկ Մովսիսյանն էլ ասաց, որ իրենց համայնքում վնասի չափը հաշվարկվել է անհատապես, թե որ այգին ինչ չափով է վնասվել: «Մոտավորապես՝ մի 10 միլիոն դրամի չափ է վնասը: Մեզ մոտ խնձորի բերքն է: Մարդիկ վերամշակողներին ոչ ապրանքային գնով, վնասված խնձորի գնով հանձնում են»,- ասաց Նորիկ Մովսիսյանը՝ նշելով, որ ծառի վրայի ամբողջ բերքը վնասվել է: «Դրա վնասները հետո է երեւում, մրգի ապրանքային տեսքը լրիվ ընկել է, մոտավորապես իրական արժեքի 70 տոկոսը կորցրած է: Շուկայի բան չի»,- ասաց համայնքի ղեկավարը՝ նշելով, որ ինքն էլ է լսել, որ Պռոշյանի եւ Առինջի գործարանները պատրաստակամ են եղել մթերել վնասված բերքը:
«Պետք է համապատասխան ակտերը կառավարություն ներկայացվի, ըստ դրա կկողմնորոշվեն եւ կասեն: Ես կարծում եմ՝ որոշակի բան կլինի, հողի հարկ կամ ջրի: Եթե չլինի էլ, ինձնից կախված չի, սպասում ենք համապատասխան վերաբերմունքի»,- ասաց համայնքի ղեկավարը՝ խոսելով հնարավոր փոխհատուցման մասին: Արզական համայնքում խնձորի այգիները շատ չեն՝ մոտ 15 հեկտար, սակայն կան նաեւ նորատունկ այգիներ, որոնք դեռ բերք չեն տալիս:
Կոտայքի մարզի Նոր Գեղի համայնքում չնայած նրան, որ բերքատու այգիներին կարկուտը վնաս չէր հասցրել, սակայն վնասվել էին գյուղի Բանավան թաղամասի տնամերձ հողակտորների մշակաբույսերը: Համայնքի ղեկավար Ֆրոնտիկ Թեւոսյանը մեր զրույցում ասաց, որ վնասն իրենց համայնքում մոտ 10 միլիոն դրամի չափով է, որի մասին տեղեկացրել են մարզպետարանին: Այս համայնքի գյուղացիների շրջանում էլ խոսակցություն է տարածվել, թե իբր, եթե վնասը 80-ից 100 տոկոսի չափ չեղավ պետությունից որեւէ փոխհատուցում չեն ստանալու: Համայնքի ղեկավարը չգիտի, թե գյուղացիներին ով է նման բան ասել: