Կարեն Կարապետյանի եւ Սերժ Սարգսյանի բաժակաճառերից արդյունք չենք ունենա. Ստյոպա Սաֆարյան
Հայաստան-սփյուռք համաժողովից քաղաքագետ Ստյոպա Սաֆարյանը մեծ տպավորություններ չունի: Նրա կարծիքով փոքր եւ միջին ծրագրերը, որոնք միշտ էլ կան, չեն լուծում Հայաստանի գլխավոր խնդիրները: «Երկրի սրված խնդիրների համար Հայաստանի իշխանությունները լուծում չունեն: Ելույթները լուծումներ չեն, դրանք բարի ցանկություններ են»,- Armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց Սաֆարյանը:
Հարցին, թե ինչ նպատակ է հետապնդում համաժողովը եւ ինչ ընդհանուր վերլուծություններ կարելի է անել, քաղաքագետը պատասխանեց, որ համաժողովը ճիշտ բան է, բայց արդյունք ունենալու համար պետք է ձեւից անցնել դեպի բովանդակություն:
«Արդեն քանի տարի է՝ Հայաստանում խոսում են ցանցապետության մասին՝ ի նկատի ունենալով, որ սփյուռքը, Հայաստանի հետ ցանցավորված, մեծ ուժ կլինի. գաղափարը ճիշտ է, բայց որքանո՞վ է մեզ հաջողվել այս տարիների ընթացքում հասնել դրան: Հայաստանը պետք է հասկանա, թե սփյուռքից ի՞նչ տեսակի աջակցություն է ակնկալում, որովհետեւ այն ինչ այս պահին ակնկալում են, չլինող բան է»,- ասաց քաղաքագետը՝ նկատի ունենալով սփյուռիքց ակնկալվող ներդրումները:
Ինչ վերաբերվում է նախագահի եւ վարչապետի ելույթներին, Ստյոպա Սաֆարյանի կարծիքով դրանք գեղեցիկ խոսքերի ժողովածու են: «Իրենք էլ չգիտեն, թե ինչ են ուզում, բայց փող են ուզում. ասում են՝ բերեք ներդրեք, չեն հասկանում, որ հայրենասիրական մոտիվներով մեծ բիզնես եւ մեծ զարգացում հնարավոր չի ապահովել այսպիսի փոքր շուկայում: Եթե պայմանները լավը լինեին, ոչ ոք չէր սպասի Սերժ Սարգսյանի կամ Կարեն Կարապետյանի հորդորին՝ գալ բիզնես սկսել Հայաստանում»,- ասաց Սաֆարյանը, հավելելով նաեւ, որ Սերժ Սարգսյանի այս տարվա ելույթում նույնիսկ կրակ չկար, մինչդեռ լի էր անտրամաբանական հակասություններով:
Իր կարծիքով  Հայաստանում պոտենցիալ կա առաջ գնալու, բայց քանի դեռ իշխանությունները չեն հասկացել, որ ցուցադրությանը պետք է վերջ դնել, մենք մնալու ենք բաժակաճառերի մակարդակում: «Պոտենցիալը մնալու է չօգտագործված, հնարավորությունները մնալու են չօգտագործված»,- ամփոփեց Ստյոպա Սաֆարյանը: