Մաթեմատիկայի միասնական քննության արդյունքները շեղվում են միջազգային չափանիշներից
Հունիսի 16-ին անցկացված մաթեմատիկայի միասնական քննությունների արդյունքները հայտնի են: Ըստ այդմ, միջին միավորը կազմել է 11.5, անբավարար գնահատական է ստացել դիմորդների 11.8 տոկոսը, առավելագույն 20 միավոր վաստակել է 40 հոգի:
Այս առարկայից քննություն հանձնելու համար դիմում-հայտ է ներկայացրել 4 հազար 408 դիմորդ, քննությանը ներկայացել է 4 հազար 225-ը:
Տվյալները մեր զրույցում փոխանցեց գնահատման եւ թեստավորման կենտրոնի տնօրեն Արա Իսպիրյանը:
Անդրադառնալով նախորդ տարի արձանագրված պատկերին` նա նշեց, որ այդ ժամանակ անբավարար գնահատականների քանակն ավելի մեծ էր` 12.4 տոկոս, իսկ առավելագույն գնահատական ստացել էր ընդամենը 34 դիմորդ:
«Արդյունքների համեմատությունը վկայում է, որ անցած տարի թեստն ավելի բարդ է եղել: Բովանդակային վերլուծություն դեռեւս չունենք, դա կլինի օգոստոսին»,- ասաց ԳԹԿ տնօրենը:
Հարցին, թե այսինքն՝ մաթեմատիկայի թեստային առաջադրանքներն այս տարի ավելի մատչելի դարձնելու խնդիր չէ՞ր դրվել, Արա Իսպիրյանը պատասխանեց, որ հետապնդվող նպատակն է չունենալ ծայրահեղություններ, այսինքն` 20 տոկոս եւ ավելի անբավարար գնահատականներ կամ նույնքան առավելագույն միավորներ:
Նա մեջբերեց միջազգային չափանիշները, ըստ որոնց` անբավարար գնահատականները պետք է կազմեն 10-12 տոկոս, իսկ ամենաբարձր գնահատականները լինեն 1-2 տոկոսի սահմաններում:
Նկատենք, որ մասնավորապես, մաթեմատիկայի քննության պարագայում փաստորեն այդ չափանիշներից որոշակի շեղում է դիտվում: 20 միավորներն այս տարի չեն կազմում քննություն հանձնածների մեկ տոկոսը, իսկ նախորդ տարի անբավարարներն ավելի մեծ թիվ են կազմել: