«ՀԺ»․ Դաշնակցությունը ցանկանում է ունենալ եւս մեկ նախարարություն
Մեր տեղեկություններով Դաշնակցություն կուսակցությունը իշխանությունների հետ քննարկում է ապագա կառավարությունում եւս մեկ նախարարություն ձեռք բերելու հարցը: Գործող կառավարությունում ՀՅԴ-ն ունի երեք նախարարներ:
Հիշեցնենք, Դաշնակցությանն էին տրված տարածքային կառավարման, կրթության եւ գիտության ու բնապահպանության նախարարությունները: Բայց քանի որ ապրիլի 2-ի ընտրություններին ՀՅԴ-ն նախկինից մի փոքր շատ՝ 7 տոկոս ձայն է ստացել, ցանկանում է եւս մեկ նախարարի պորտֆել իր օգտին ավելացնել:
ՀՅԴ-ն ցանկանում է ստանալ նաեւ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի կամ առողջապահության նախարարություններից որեւէ մեկը. դրանք բավական լայն ընդգրկում ունեն եւ ամենաշատ ֆինանսներ ստացող ու ծախսող գերատեսչություններն են: Ի դեպ, սոցիալական, առողջապահության եւ կրթությանն ուղղված գումարներն իրենց մեծությամբ ՀՀ բյուջեի առաջին շարքերում են:
Փորձեցինք իշխանություններից պարզել, թե այդ առումով ինչ քննարկումներ ունեն ՀՅԴ-ի հետ: «Կոալիցիայի վերաբերյալ հարցերը պարզ կդառնան առաջիկայում, դեռ որոշակի պայմանավորվածություն չկա»,- պատասխանեց ՀՀԿ ԳՄ անդամ Գագիկ Մինասյանը: