Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն անկարող է մշտական ճնշումների տակ պահել սեփական ժողովրդին, եւ շատ պատահական մի օր մարդկանց համբերությունը կարող է հատել: Դժգոհության ալիք բարձրանալուն կարող է նպաստել հատկապես սեփական կնոջը երկրի առաջին փոխնախագահ նշանակելու հանգամանքը: armtimes.com-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց իրավապաշտպան Վարդան Հարությունյանը:
«Ալիեւների դինաստիայի հավերժական «թագավորության» սինդրոմը եւ ժողովրդի բողոքները կանխելու նպատակով ձեռնարկված ձերբակալությունների շարքն ի վերջո կարող է ինքնաբուխ գործողությունների հիմք դառնալ: Իհարկե, Ադրբեջանում բռնություններն անընդհատ են: Դրանք դիպվածային երեւույթներ չեն: Տարիներ շարունակ, ինչ որդի Ալիեւն իշխանության է, գերազանցում է բոլորին՝ անգամ սեփական հորը: Ճնշումներ բանեցնելու հարցում նա մրցակից չունի: Նույնիսկ Իրանը չի կարող բռնությունների առումով նրա հետ ոտք մեկնել»,- նկատեց իրավապաշտպանը:
Վարդան Հարությունյանի խոսքով, Իլհամ Ալիեւն ակնհայտորեն գնում է իշխանությունը սերնդեսերունդ փոխանցելու ճանապարհով, ինչը 21-րդ դարի համար չլսված բան է: «Պատմությունը ցույց է տալիս, որ բռնատերերն ինչ-որ պահի պարտվում են: Նրանք չեն կարող հավերժ լինել: Դա վերաբերում է ե՛ւ Ալիեւին, ե՛ւ Սերժ Սարգսյանին, ե՛ւ Վլադիմիր Պուտինին: Իհարկե, կլինի մի պահ, երբ ադրբեջանցիները կազատվեն ալիեւների լծից, բայց դեռ դիմանում են»,- ամփոփեց իրավապաշտպանը:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի` իր կնոջը երկրի առաջին փոխնախագահ նշանակելու որոշումից հետո այդ երկրում զանգվածային ձերբակալությունների ալիք է սկսվել: Մասնավորապես, D18 քաղաքային կազմակերպության անդամ Գադիր Աղաքիշիևը երեկ ազատազրկվել է 30 ժամով: 30 ժամով ազատազրկվել է նաև «Ադրբեջանի ազգային ճակատ» կուսակցության անդամ Նամիգ Աբբասալիևը: Նա կուսակցության արդեն չորրորդ ներկայացուցիչն է, որը ձերբակալվել է վերջին երկու օրվա ընթացքում: