Արմեն Թավադյանի եւ Վարուժան Մկրտչյանի վերաբերյալ քրեական գործով առաջին նիստի օրը հայտնի է
«5-րդ» ալիքի սեփականատեր Արմեն Թավադյանի եւ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակից Վարուժան Մկրտչյանի գործով առաջին դատական նիստը նշանակվել է ապրիլի 15-ին՝ ժամը 11:30-ին:
Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ը տեղեկացավ դատական տեղեկատվական համակարգից: Նշենք, որ գործը Երեւան քաղաքի դատարանի նախագահ Արթուր Մկրտչյանի վարույթում է:
Ըստ մեղադրական եզրակացության համառոտ նկարագրի՝ Արմեն Թավադյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա, հանդիսանալով Ռոբերտ Քոչարյանի մտերիմ, 2008 թ․ մարտի 1-ին եւ 2-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների առթիվ հարուցված, այդ թվում՝ նշված գործից Ռ․ Քոչարյանի եւ մյուսների վերաբերյալ անջատված ու Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննվող քրեական գործերով արդարադատության իրականացման, դատական համակարգի նորմալ գործունեության ապահովմանն ու գործով ճշմարտության բացահայտմանը խոչընդոտելու դիտավորությամբ 2019 թ․ ամռանը Վարուժան Մկրտչյանի եւ Ռ․ Քոչարյանի այլ աջակիցների հետ այդ նպատակով ստեղծել է կազմակերպված խումբ։
Վարուժան Մկրտչյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա, հանդիսանալով Ռոբերտ Քոչարյանի աջակից, 2008 թ․ մարտի 1-ին եւ 2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների առթիվ հարուցված, այդ թվում՝ նշված գործից Ռ․ Քոչարյանի եւ մյուսների վերաբերյալ անջատված ու Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննվող քրեական գործերով արդարադատության իրականացման, դատական համակարգի նորմալ գործունեության ապահովմանն ու գործով ճշմարտության բացահայտմանը խոչընդոտելու դիտավորությամբ 2019 թ․ ամռանն Արմեն Թավադյանի եւ Ռ․ Քոչարյանի այլ աջակիցների հետ այդ նպատակով ստեղծել է կազմակերպված խումբ։
Հիշեցնենք, որ Արմեն Թավադյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը մեր զրույցում ասել էր, որ իր պաշտպանյալը հրաժարվել է ցուցմունք տալ, քանի որ վստահություն չունի ՀՔԾ-ի նկատմամբ: Պաշտպանը նշել էր, որ ակնկալում են քրեական գործի կարճում՝ պնդելով, որ Ոստիկանության տեսանյութը մոնտաժված է: Ինչ վերաբերում է Վարուժան Մկրտչյանին, մեր զրույցում նա ընդունել էր, որ տեսանյութում երեւացողն ինքն է, սակայն հերքել էր, թե որեւէ մեկին ցուցմունքը փոխելու համար կաշառք է առաջարկել:
Թավադյանի եւ Մկրտչյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրված երկրից չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
1488 դիտում
Պատկերացնենք՝ հոջողեցիք, հարցնում են՝ ո՞րն է ձեր դիրքորոշումը, ասելո՞ւ եք՝ հայ, Հայաստան, հայրենիք ու Աստված. Գրիգորյան