Օրերս Կոտայքի մարզի Արզական գյուղում կնոջը դաժանաբար սպանած, այնուհետեւ հարեւանին եւ վերջինիս կնոջը դանակահարած տղամարդը այս գիշեր էլ դանակահարել է հարեւան գյուղի՝ Բալահովիտի երկու բնակչի, որոնցից մեկը մահացել է, մյուսին ծանր վիճակում տեղափոխել են հիվանդանոց:
Թե ո՞րն է 46-ամյա տղամարդուն դրդում նման քայլերի գնալ, այս պահի դրությամբ հայտնի չէ, սակայն, շրջանառվող լուրերի համաձայն, Արզականում ապրող բնակիչների շրջանում վախի եւ տագնապի որոշակի մթնոլորտ է առաջացել, կան մարդիկ անգամ, որ ցանկանում են լքել գյուղը:
Ըստ մեզ հասած տեղեկությունների՝ օգոստոսի 30-ին՝ ժամը 08:30-ի սահմաններում, Զ. Մ-ն Կոտայքի մարզի Բալահովիտ գյուղի ընկերություններից մեկի տարածքում իր մոտ եղած դանակով հարվածներ է հասցրել նույն ընկերության աշխատակիցներ, 1988թ. ծնված Ս. Գ-ին, 1992թ. ծնված Ա. Մ-ին, որի հետեւանքով Ս. Գ-ն մահացել է, իսկ Ա. Մ-ն «ձախից գոտկային շրջանից կտրած-ծակած վերք» ախտորոշմամբ՝ տեղափոխվել հիվանդանոց:
Կոտայքի մարզի Չարենցավան համայնքի Արզական գյուղի վարչական ղեկավար Լիպարիտ Մարգարյանը, «Հայկական ժամանակի» հետ զրույցում անդրադառնալով կատարվածին, հայտնեց՝ առավոտյան է լսել երկրորդ դեպքի մասին, սակայն մանրամասներ չի կարող ասել: Ինչ վերաբերում է համայնքում վախի մթնոլորտի տարածմանը եւ գյուղը լքելուն, վարչական ղեկավարն ասաց. «Իրականում վախի ու անհանգստության մասին խոսակցություններ կան, բայց դեռ չունենք դեպք, որ ինչ-որ մեկն այդ պատճառով գյուղը լքած լինի: Բացի այդ՝ իրավիճակն արդեն ոստիկանության եւ քննչական մարմնի վերահսկողության ներքո է»:
Խոսելով կնոջ եւ մեկ այլ անձի սպանած, մի քանի հոգու դանակահարած անձի մասին՝ Մարգարյանը նշեց՝ այսքան ժամանակ որեւէ բացասական բան չի լսել նրա վերաբերյալ, խելոք, ընտանիքին նվիրված ու աշխատող մարդ է, վարորդ է աշխատում: Վարչական ղեկավարը չի լսել նաեւ, որ տղամարդը հոգեկան առողջական խնդիրներ ունենա: «Այնուամենայնիվ, միմյանց հաջորդող դեպքերը զարհուրելի են: Երկու անչափահաս աղջիկ ունի, եթե չեմ սխալվում, մեկը՝ 7, մյուսը 5 տարեկան է: Այս պահին երեխաները մորական տատիկ-պապիկի մոտ են»:
Վերջինիս փոխանցմամբ՝ սպանված կնոջը այսօր են հուղարկավորել:
Դեպքի վերաբերյալ «Հայկական ժամանակը» մեկնաբանություն խնդրեց ՀՀ քննչական կոմիտեից: Մեզ հայտնեցին, որ Արզական գյուղի 35-ամյա բնակչուհու սպանության եւ նույն գյուղի 57-ամյա բնակչի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու հիշյալ դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 9-րդ կետով (սպանությունը՝ մերձավոր ազգականի կողմից)։
Իսկ օգոստոսի 30-ին տեղի ունեցած դեպքի մանրամասները պարզելու ուղղությամբ նյութեր են նախապատրաստվում:
Հիշեցնենք՝ ոստիկանությունում օգոստոսի 27-ին՝ ժամը 05:40-ին, սպանության փորձ կատարելու դեպքի վերաբերյալ ահազանգը ստացվել էր Արզական գյուղի բնակչուհուց: Վերջինս տեղեկացրել էր, որ նույն օրը՝ ժամը 03:30-ի սահմաններում, իրենց հարեւանը՝ 46-ամյա տղամարդը, բաց պատուհանով մտել է իրենց ննջասենյակ, ծեծի ենթարկել ամուսնուն, մի քանի անգամ դանակով հարվածներ հասցրել վերջինիս մարմնի տարբեր մասերին՝ պատճառելով մարմնական վնասվածքներ: Այդ ընթացքում դանակով մեկ հարված էլ հասցրել է նաեւ իր աջ արմնկային մասին, որից հետո հարեւանը, դանակը գցելով, դիմել է փախուստի: