Շտապբուժօգնության օպերատորը կկարողանա հետադարձ կապ հաստատել քաղաքացու հետ. ներդրվում է նոր համակարգ
Այսուհետև, երբ քաղաքացիները զանգահարեն Շտապօգնության ծառայություն՝ կանչ գրանցելու համար, սակայն զբաղվածության պատճառով չկարողանա կապ հաստատել օպերատորի հետ, Ծառայության օպերատորը կկարողանա հետադարձ կապ հաստատել առաջին օգնության կարիք ունեցող անձի հետ:
Այս հնարավորությունը կընձեռի «Շտապբուժօգնություն» ընկերությունում քաղաքացիների կանչերին արագ արձագանքելու նպատակով զանգերի կենտրոնում ներդրվող հատուկ համակարգը:
Ընկերության տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը «Հայկական Ժամանակ»-ի հետ զրույցում մանրամասնեց՝ համակարգի ստեղծման անհրաժեշտությունն առաջացել է մեծ թվով կանչեր գրանցվելու պատճառով:
«Մարդիկ զանգում էին 103 ծառայություն, և օպերատորները շատ հաճախ զբաղված էին լինում: Մտածում էին՝ Ծառայության աշխատակիցները չեն պատասխանում իրենց զանգերին: Այս խնդիրը կարգավորելու նպատակով ստեղծեցինք հետադարձ զանգի տարբերակը: Այսինքն՝ մենք կտեսնենք, որ երբ զանգում է քաղաքացին, բայց այդ ժամանակ ազատ օպերատոր չկա, ազատվելուց հետո օպերատորները կկարողանան կապ հաստատել առաջին օգնության կարիք ունեցող քաղաքացու հետ»,- ասաց Ստեփանյանը:
Հիմա շտապօգնության կանչերի թիվը օրական 650 կանչի է հասնում, սակայն մեկ ամիս առաջ դրանց թիվը հասնում էր մոտավորապես 1000-ի: Ծառայության տնօրենը նշում է՝ Շտապօգնության ծառայությունում գոյություն ունի, այսպես ասած, «պիկ ժամերի» հասկացություն, այսինքն, երբ ծառայությունը ամենաշատ զանգերն է ստանում: Այս առումով նոր համակարգը բավականին կարագացնի ու կօգնի Ծառայության աշխատակիցների արագ արձագանքմանը:
«Դա հիմնականում երեկոյան ժամերին է լինում: Տարբեր առողջական խնդիրների հետևանքով են գրանցվում կանչերը, օրինակ՝ երեկոյան ժամերին ճնշման հետ կապված խնդիրներ են առաջանում, ցավեր մարմնի տարբեր շրջաններում, սիրտանոթային ու սուր-շնչառական հիվանդությունների սրացում և այլն»,- նշեց նա:
Այժմ «Շտապբուժօգնություն» ընկերությունում կա 50 բրիգադ, յուրաքանչյուրում 3 մասնագետ՝ մեկ բժիշկ, մեկ բուժքույր և վարորդ:
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի առողջապահության վարչության պետի պաշտոնակատար Անահիտ Չարխիֆալակյանն էլ մեզ հետ զրույցում ասաց՝ նոր համակարգի համար համագործակցում են Հայաստանի բջջային հաղորդակցության ընկերություններից մեկի հետ: Շուտով նոր համակարգը հասանելի կլինի «Շտապբուժօգնություն» ընկերության զանգերի բաժնում: