Այսուհետև, երբ քաղաքացիները զանգահարեն Շտապօգնության ծառայություն՝ կանչ գրանցելու համար, սակայն զբաղվածության պատճառով չկարողանա կապ հաստատել օպերատորի հետ, Ծառայության օպերատորը կկարողանա հետադարձ կապ հաստատել առաջին օգնության կարիք ունեցող անձի հետ:
Այս հնարավորությունը կընձեռի «Շտապբուժօգնություն» ընկերությունում քաղաքացիների կանչերին արագ արձագանքելու նպատակով զանգերի կենտրոնում ներդրվող հատուկ համակարգը:
Ընկերության տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը «Հայկական Ժամանակ»-ի հետ զրույցում մանրամասնեց՝ համակարգի ստեղծման անհրաժեշտությունն առաջացել է մեծ թվով կանչեր գրանցվելու պատճառով:
«Մարդիկ զանգում էին 103 ծառայություն, և օպերատորները շատ հաճախ զբաղված էին լինում: Մտածում էին՝ Ծառայության աշխատակիցները չեն պատասխանում իրենց զանգերին: Այս խնդիրը կարգավորելու նպատակով ստեղծեցինք հետադարձ զանգի տարբերակը: Այսինքն՝ մենք կտեսնենք, որ երբ զանգում է քաղաքացին, բայց այդ ժամանակ ազատ օպերատոր չկա, ազատվելուց հետո օպերատորները կկարողանան կապ հաստատել առաջին օգնության կարիք ունեցող քաղաքացու հետ»,- ասաց Ստեփանյանը:
Հիմա շտապօգնության կանչերի թիվը օրական 650 կանչի է հասնում, սակայն մեկ ամիս առաջ դրանց թիվը հասնում էր մոտավորապես 1000-ի: Ծառայության տնօրենը նշում է՝ Շտապօգնության ծառայությունում գոյություն ունի, այսպես ասած, «պիկ ժամերի» հասկացություն, այսինքն, երբ ծառայությունը ամենաշատ զանգերն է ստանում: Այս առումով նոր համակարգը բավականին կարագացնի ու կօգնի Ծառայության աշխատակիցների արագ արձագանքմանը:
«Դա հիմնականում երեկոյան ժամերին է լինում: Տարբեր առողջական խնդիրների հետևանքով են գրանցվում կանչերը, օրինակ՝ երեկոյան ժամերին ճնշման հետ կապված խնդիրներ են առաջանում, ցավեր մարմնի տարբեր շրջաններում, սիրտանոթային ու սուր-շնչառական հիվանդությունների սրացում և այլն»,- նշեց նա:
Այժմ «Շտապբուժօգնություն» ընկերությունում կա 50 բրիգադ, յուրաքանչյուրում 3 մասնագետ՝ մեկ բժիշկ, մեկ բուժքույր և վարորդ:
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի առողջապահության վարչության պետի պաշտոնակատար Անահիտ Չարխիֆալակյանն էլ մեզ հետ զրույցում ասաց՝ նոր համակարգի համար համագործակցում են Հայաստանի բջջային հաղորդակցության ընկերություններից մեկի հետ: Շուտով նոր համակարգը հասանելի կլինի «Շտապբուժօգնություն» ընկերության զանգերի բաժնում: