ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այս պահին Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ներկայացնում է Գլխավոր դատախազության 2020 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը:
Դավթյանը տեղեկացրեց, որ նախորդ տարվա ընթացքում ունեցել ենք հանցավորության նվազում 382 դեպքով:
Գլխավոր դատախազը որպես դրական դինամիկա մատնանշեց դիտավորությամբ առողջությանը վնաս հասցնելու, սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված, ճանապարհային երթեւեկության կանոնները խախտելու դեպքերի հետ կապված հանցագործությունների նվազումը:
«Դրական դինամիկայի առումով ամենակարեւոր ձեռքբերումը, որ ունեցել ենք, սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների նվազումն է: Վերջին 10 եւ ավելի տարիների ընթացքում մեր երկրում ճիշտ հակառակ պատկերն ենք ունեցել: Առավել անհանգստացնողն այն էր, որ աճ էինք արձանագրում հատկապես բնակարանային գողությունների հետ կապված դեպքերում»,- նշեց Դավթյանը: