Տնտեսական բնույթի կարեւոր լուրեր ունեմ հայտնելու: Այս մասին ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստի սկզբում հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Պետական բյուջեի եկամուտները, առաջին եռամսյակի տվյալներով, գերակատարվել են ավելի քան 20 մլրդ դրամով, իսկ առեւտրի շրջանառությունը, առաջին եռամսյակի տվյալներով եւ մարտ ամսվա տվյալները նույնպես առանձին վերցրած, էական աճ են արձանագրել»,- ասաց վարչապետը՝ խնդրելով պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանին մանրամասներ ներկայացնել:
ՊԵԿ նախագահն ասաց, որ մարտ ամսվա ընթացքում նախորդ տարվա մարտ ամսվա համեմատ ՀԴՄ կտրոններով եւ հաշվարկային փաստաթղթերով կատարված գործարքների քանակն ավելի է 8 մլն 647 հազար հատով, որի գումարային տարբերությունն անցած տարվա նկատմամբ կազմում է 122 մլրդ դրամ:
«Եռամսյակային կտրվածքով իրացման շրջանառության տարբերությունը կազմում է 116.8 մլրդ դրամ, գործարքների քանակով՝ 6 մլն 200 հազար հատ: Հարկային եկամուտների հավաքագրումների առումով նշեմ, որ, Կառավարության որոշմամբ, սահմանված եռամսյակային համամասնությամբ առաջին եռամսյակի համար սահմանված է եղել 305 մլրդ դրամ, փաստացի հավաքագրված հարկային եկամուտները կազմել են 332.9 մլրդ դրամ: Դրական տարբերությունը կազմում է 27.9 մլրդ դրամ»,- ասաց ՊԵԿ նախագահը:
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ հաշվի առնելով, որ 332.9 մլրդ դրամի մեջ ներառված է նաեւ դրոշմանիշային վճարների գծով մուտքերը, որոնք կազմել են 5.6 մլրդ դրամ եւ նախատեսելով հետագայում առաջին եռամսյակի պլանի ճշտման հավանական հնարավոր չափը, որը կկազմի 310.6 մլրդ դրամ, ապա հարկային եկամուտների գերակատարման փաստացի արդյունքը կազմելու է 22.3 մլրդ դրամ:
Արձագանքելով ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Կարեն Բրուտյանը հավելեց, որ նշված փաստացի ցուցանիշների հանգամանքից ելնելով՝ իրենք կանխատեսում են, որ հարկային եկամուտների տարեկան ցուցանիշը կգերակատարվի շուրջ 40 մլրդ դրամով:
Վարչապետը նշեց, որ, այսպիսով, առեւտրի շրջանառության ծավալը առաջին եռամսյակում նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ աճել է ավելի քան 8 տոկոսով, մարտ ամսին՝ 2020-ի մարտի համեմատ իրացման շրջանառությունն աճել է 26.1 տոկոսով, իսկ գործարքների քանակը՝ 23.8 տոկոսով:
«Բյուջեի հարկային եկամուտները պլանավորվածից գերակատարվել են 22.3 մլրդ դրամով, եւ, առաջին եռամսյակի արդյունքներով, ֆինանսների նախարարությունն առաջարկում է, որ մենք պետական բյուջեի եկամուտների կանխատեսումն ավելացնենք 40 մլրդ դրամով: Սրանք, կարծում եմ, բավականին լավ ցուցանիշներ են ճգնաժամային հետպատերազմական տարվա համար»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Գործադիրի ղեկավարը շնորհակալություն հայտնեց առաջին հերթին ՀՀ բոլոր հարկ վճարողներին, ովքեր այս ցուցանիշի գեներացման կարեւորագույն մասնակիցներն են. «Իհարկե, շատ կարեւոր է ընդգծել նաեւ ՊԵԿ-ի աշխատանքը, վարչարարության բարելավումը, որն անկասկած իր կարեւոր դերակատարումն ունի այս գործընթացում: Հույս ունենք, որ առաջիկայում բոլոր կանխատեսումները եւ կանխատեսումների փոփոխությունները կունենան դրական միտում»: