2020թ.-ին, COVID-19-ով պայմանավորված, Հայաստան է վերադարձել 14.564 ՀՀ քաղաքացի. Արա Այվազյան
Այսօր Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստին մասնակցում է արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը: Վերջինս խորհրդարանում է՝ ներկայացնելու ՀՀ կառավարության ծրագրի 2020 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցը:
Նա տեղեկացրեց, որ 2020թ.-ին, COVID-19-ով պայմանավորված, ԱԳՆ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ և դեսպանությունների ջանքերով ձեռնարկել են արտերկրում գտնվող հայրենակիցներին տեղում աջակցելու և անվտանգ հայրենադարձումը կազմակերպելու օպերատիվ աշխատանքներ:
«Դրա արդյունքում Հայաստան է վերադարձել 14.564 ՀՀ քաղաքացի, որոնցից 2254-ի տեղափոխումը կազմակերպվել է անվճար հիմունքներով: ԱԳՆ-ի կողմից դեսպանությունների գործուն ջանքերով իրականացվել է մի շարք երկրների և կառույցների կողմից կորոնավիրուսային համավարակի դեմ պայքարի շրջանակներում Հայաստանի մարդասիրական աջակցության տրամադրումը»,- ասաց նա: