Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը ապրիլի 2-ին հանդիպումներ կանցկացնի ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ ԱՊՀ երկրների արտգործնախարարների խորհրդի հանդիպման շրջանակներում: Այս մասին այսօր ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Ի թիվս այլ հնարավոր հանդիպումների՝ ԱՊՀ արտգործնախարարների խորհրդի շրջանակներում նախատեսվում է հանդիպում Սերգեյ Լավրովի և Ադրբեջանի ու Հայաստանի արտգործնախարարների միջև»,- TACC-ի փոխանցմամբ, ասել է նա:
Ըստ Զախարովայի՝ ԱՊՀ արտգործնախարարների խորհրդի նիստի օրակարգում ներառված կլինեն Համագործակցության մեջ փոխգործակցության հիմնական ոլորտներն ընդգրկող հարցեր: «Հանդիպման մասնակիցները մտքեր կփոխանակեն տարածաշրջանային և միջազգային արդիական թեմաների շուրջ: Նրանք կքննարկեն կազմակերպության ձևաչափով բազմակողմանի համագործակցության խորացման հեռանկարները, այդ թվում՝ իրավապահ և հումանիտար ոլորտներում»,- ավելացրել է նա:
Ինչպես նշել է Զախարովան, 2021թ. Հայրենական մեծ պատերազմի սկզբի 80-ամյակի կապակցությամբ կքննարկվի ԱՊՀ անդամ պետությունների ղեկավարների՝ Համագործակցության երկրների ժողովուրդներին և համաշխարհային հանրությանը ուղղված կոչի նախագիծը:
«Նիստի ավարտին ընդունված մի շարք փաստաթղթերի նախագծեր հաստատման կներկայացվեն ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդին, որը նախատեսված է 2021 թվականի մայիսի 28-ին Մինսկում, այնուհետ՝ ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդին, որը նախատեսված է դարձյալ Մինսկում 2021 թվականի հոկտեմբերի 15-ին»,- եզրափակել է նա: