Եվրոպական խորհրդարանը կոչ է անում Ադրբեջանին անհապաղ ազատ արձակել հայ կալանավորներին
Եվրոպական խորհրդարանի՝ Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդի, Հայաստանի հարցով հիմնական զեկուցող Անդրեյ Կովաչևի և Ադրբեջանի հարցով հիմնական զեկուցող Ժելյանա Զովկոյի համատեղ հայտարարություն-կոչը Ադրբեջանին՝ առանց հապաղելու ազատ արձակել այնտեղ պահվող բոլոր հայերին:
«Մեզ լրջորեն անհանգստացնում են Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների հանդեպ խոշտանգումների դեպքերը, որոնք փաստված են մասնավորապես Human Rights Watch-ի զեկույցի մեջ: Մենք հորդորում ենք Ադրբեջանի իշխանություններին հետաքննել բոլոր նման մեղադրանքները և մեղավորներին ենթարկել պատասխանատվության:
Միջազգային մարդասիրական իրավունքի լիակատար հարգումը և խոշտանգումների և այլ նվաստացուցիչ կամ անմարդկային վերաբերմունքի արգելքը պետք է երաշխավորվի: Մենք միաժամանակ դատապարտում ենք այն փաստը, որ Ադրբեջանի կառավարությունը ձախողել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի միջանկյալ միջոցների կիրառումը, որը պահանջում էր Ադրբեջանից տրամադրել տեղեկություն կալանավորվածների պահման պայմանների, առողջական վիճակի վերաբերյալ, ինչպես նաև նրանց վերադարձի միջոցների վերաբերյալ:
Եվս մեկ անգամ կոչ ենք անում Ադրբեջանին առանց հապաղելու ազատ արձակել մնացած բոլոր հայ կալանավորներին՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի՝ հրադադարի համաձայնագրի դրույթների»,- ասված է կոչում։