Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Ստեփանյանը, այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ խոսելով այն մասին՝ արդյոք կարիք կա, որ Արցախյան պատերազմի հետևանքով վիրավորված կամ վնասվածք ստացած, պրոթեզավորման անհրաժեշտություն ունեցող անձինք պրոթեազավորվեն արտերկրում, պատասխանեց. «99 տոկոսով վստահությամբ կարող եմ ասել, որ կարիք չկա, որ անձինք պրոթեզավորվեն դրսում, որովհետև հայաստանյան պրոթեզարանների կարողությունն այնպիսին է, որ հնարավորություն է տալիս անձանց պրոթեզավորումը իրականացնել որակյալ: Պրոթեզարանները ներմուծում են մասեր, տարբեր կցորդներ և այլն, որոնք էլ վերածվում են մարդու կարիքին համապատասխան պրոթեզի»:
Ստեփանյանը նշեց, որ հիմա նախարարությունը ակտիվ համագործակցում է սփյուռքի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ: Նպատակն է ապահովել սփյուռքի հայ և արտասահմանյան պրոթեզավորման մասնագետների այցը Հայաստան:
«Պրոթեզավորումների կարիքների բարելավման գործում ցանկանում ենք ընդգրկել սփյուռքի մեր մասնագետներին և արտասահմանյան այլ մասնագետների, որոնք կիրականացնեն հայաստանյան պրոթեզարանների կարողությունների գնահատում և հետո առաջարկներ կներկայացնեն, թե որտեղ ինչը պետք է բարելավել: Դեռ քննարկումների փուլում ենք, ենթադրվում է նաև մասնագետների այցեր Հայաստան, այլ համագործակցություններ: Բազմակողմանի կարիքի գնահատման թիմում ունեինք նաև ՌԴ-ում բնակվող մեր հայրենակից, որպեսզի դաշտը ուսումնասիրի և մեզ առաջարկություններ անի»,- մանրամասնեց նա:
Նախարարի տեղակալի խոսքով՝ Հայաստանում պրոթեզավորման գործընթացը իրականացվում է 4 պրոթեզարանների կողմից, որոնք ունեն համապատասխան որակավորում: Այն տրամադրվում է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից: Որակավորում ունեցող պրոթեզարանները, պետական հավաստագրի հիման վրա, որը նույնպես տրամադրում է նախարարությունը, շահառուին հնարավորություն են տալիս ընտրել այն պրոթեզարանը, որտեղ նա կցանկանա ստանալ իր պրոթեզը կամ աջակցման միջոցը: Կառուցման փուլում են մեկ-երկու պրոթեզարան, որոնք այլ կազմակերպությունների նախաձեռնությունն են:
«Պրոթեզարանների պետական հավաստագիրը շահառուին տալիս է հնարավորություն, որ ինքը ընտրի, թե որտեղ է ուզում պրոթեզավորվել: Հավաստագիրը վճարովի է, և վճարում է նախարարությունը, հստակ գումար նախատեսված չէ: Ցանկության դեպքում շահառուին հնարավորություն է տրվում հավաստագրին գումար ավելացնել: Իսկ հավելյալ պրոթեզարանների թիվը, դա նախարարության նախաձեռնությունը չէ, դա այլ կազմակերպությունների և բիզնես սեկտորի նախաձեռնությունն է, քանի որ իրենք միայն մեր գործընկեր են, իրենք ծառայությունը տրամադրում են մեր կողմից տրամադրվող հավաստագրերի հիման վրա: Դրանից միայն շահառուն է շահելու»,- հավելեց Ստեփանյանը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 20-ին Նիդեռլանդներից Հայաստան է ժամանել աշխարհի լավագույն պրոթեզավորման մասնագետներից մեկը՝ բժիշկ Խայսը: Բժշկական համալսարանի աշխատակազմի ղեկավար Շուշան Դանիելյանն էլ մեզ հետ զրույցում նշել էր՝ բժիշկը Հայաստանում է՝ վերահսկելու «Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնում» բուժում ստացող զինվորների պրոթեզավորման ամբողջ գործընթացը, վերապատրաստելու հայաստանյան պրոթեզավորման մասնագետներին: Թե որքան ժամանակ է բժիշկը մնալու Հայաստանում, Դանիելյանը նշել էր, որ դեռ չեն կարող ասել: