Հայաստանը Ղարաբաղի մարտերից հետո բարեփոխում է բանակը. Վաղարշակ Հարությունյան
Հայաստանը բարեփոխում է բանակը Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողություններից հետո, օպտիմիզացվում է բանակի թվային հզորությունը, անցնում են զենքի և ռազմական տեխնիկայի նոր համակարգերի: Այս մասին РИА Новости գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը:
«Հայաստանում ռազմական բարեփոխումների իրականացումը ոչ միայն պլանավորված է, այլ արդեն ընթացքի մեջ է, և մեր ռուս գործընկերներն անմիջական մասնակցություն ունեն այս գործընթացում»,- ասել է Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ ռազմական շինարարության գործընթացը շարունակական է, և ներկայիս ռազմաքաղաքական իրավիճակը Հարավային Կովկասում որոշում է ազգային զինված ուժերի շարունակական բարեփոխումները՝ որպես անշրջելի և անվիճելի առաջնահերթություն:
«Իհարկե, հաշվի առնելով մարտական փորձը և Ղարաբաղում հայտնի իրադարձությունները՝ մենք արմատապես կվերանայենք խնդիրները. համալրում, վերազինում զենքի և ռազմական տեխնիկայի նոր համալիրներով և համակարգերով՝ ըստ առաջնահերթ ոլորտների, մարդկային ռեսուրսների պահպանում, սպաների, քաղծառայողների և պայմանագրային զինծառայողների հետ անձնակազմի մակարդակի բարձրացում»,- ասել է Հարությունյանը:
Միևնույն ժամանակ, ըստ նրա, հիմնական ջանքերն ուղղված են լինելու կառավարման համակարգերի, հետախուզական, էլեկտրոնային զենքերի, ՀՕՊ և անօդաչու ինքնաթիռների, հրթիռային ուժերի և հրետանու զարգացմանը:
Նա հիշել է, որ այս տարվա հունվարի 25-ից 30-ը, երկկողմ պայմանավորվածությունների համաձայն, Հայաստանում էր գտնվում Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարության ներկայացուցչական պատվիրակությունը՝ աջակցելու Հայաստանի զինված ուժերի բարեփոխումներին և արդիականացմանը:
«Համատեղ աշխատանքի արդյունքների հիման վրա մշակվել են առաջարկություններ Հայաստանի զինված ուժերի արդիականացման շրջանակներում հետագա գործողությունների և միջոցառումների վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով դրանց ներկայիս վիճակը, և շատ լուրջ շեշտ է դրվում ռազմատեխնիկական բաղադրիչի վրա»,- ասել է նախարարը:
РИА Новости-ն հարցազրույց է խնդրել նաեւ Ադրբեջանի ՊՆ ղեկավարից և այժմ սպասում է այս հարցի շուրջ վերջնական համաձայնության: