ԼՀԿ-ն լքեց ԱԺ նիստերի դահլիճը. ընդդիմությունը չի մասնակցի ԲԴԽ անդամների քվեարկությանը
«Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունները չեն մասնակցի ԲԴԽ անդամների քվեարկությանը։
«Առաջին հերթին ու նվազագույնը խախտված է հարցերի լուծման առաջնահերթությունը, և կարծում եմ, որ այստեղ «ինչու» հարցը ավելորդ է։ Այո, քննարկում եղել է, այո, գոյություն ունի սոլիդար որոշում»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Արման Աբովյանը։
Պատգամավոր Իվետա Տոնոյանն էլ նշեց, որ թեկնածուների հետ կապված վերապահումներ ունեն, սակայն այլ մանրամասներ չներկայացրեց։
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունն էլ լքեց Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճը։ Խմբակցության անդամ Տարոն Սիմոնյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ մասնագիտական առումով որևէ խնդիր չունեն թեկնածուների հետ։ Նրա խոսքով՝ երկու թեկնածուներն էլ պրոֆեսիոնալ են, սակայն իրենց որոշումը քաղաքական է։
«Դատաիրավական բարեփոխումներում ընդդիմության դերն անտեսվել էր, և ԲԴԽ-ում ընդդիմության կողմից առաջադրվող թեկնածուների մի քանի փորձերը ձախողվել են իշխանությունների կողմից: Սրանով, փաստորեն, ընդդիմությանը դուրս դրեցին դատաիրավական բարեփոխումներին ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն մասնակցելու հնարավորությունից։ Այսօր էլ կրկին առանց ընդդիմության հետ քննարկումների նորից թեկնածուներ են առաջադրել, և, բնականաբար, մենք չենք կարող հանդուրժել այս վարքագիծը»։
Հիշեցնենք, որ Ազգային ժողովն այսօր արտահերթ նիստ է գումարել, որի օրակարգում նախկին զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանին և փաստաբան Դավիթ Խաչատուրյանին ԲԴԽ անդամի պաշտոնում ընտրելու հարցն է։ Երկու թեկնածուներն էլ առաջադրվել են «Իմ քայլը» խմբակցության կողմից։