Ազգային ժողովում Կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում պատասխանելով պատգամավոր Գոռ Գևորգյանի հարցին՝ վարչապետը նշեց, որ անընդունելի է համարում Ադրբեջանում հայատյացություն քարոզող դրոշմանիշի ստեղծումը։
«Ադրբեջանի ղեկավարությունը վերջերս հաճախ խոսում է հայկական ֆաշիզմի մասին, բայց ակնհայտ է, որ ֆաշիզմի դրսևորումներ մենք տեսնում ենք, ընդ որում՝ նյութական ապացուցելի դրսևորումներ մենք տեսնում ենք Ադրբեջանում, որովհետև, ինչքան ինձ հայտնի է, նմանատիպ դրոշմանիշ, որը Ադրբեջանում հրապարակվել է, համենայն դեպս այդպիսի դրոշմանիշ եղել է մեկ էլ ֆաշիստական Գերմանիայում, և այս փաստը ինքնին շատ խոսուն է»։
Ըստ Փաշինյանի՝ այս պարագայում անելիք ունի ոչ միայն Կառավարությունը, այլ նաև խորհրդարանը։ «Պարզապես պետք է այդ դրոշմանիշը ցույց տալ, ի ցույց դնել հնարավորինս լայն շրջանակներում։ Ես նկատի ունեմ միջազգային կազմակերպություններին և գործընկերներին»։
Անդրադառնալով պատերազմից հետո Ադրբեջանում հայատյացության քարոզի ծավալների մեծացմանը՝ վարչապետը նշեց, որ պատերազմը ունի հետցնցումներ։ «Ոչ միայն մեր պատերազմը, այլև ընդհանրապես ցանկացած պատերազմ ունի հետցնցումներ, այսինքն՝ այնպես չէ, որ պատերազմը ուղղակի մի օրում կանգնում է։ Ձեր հարցը մեկն էր, բայց ուներ բազմաթիվ շերտեր, և այդ շերտերից յուրաքնաչյուրին առանձին չանդրադառնալու համար կասեմ, որ մեր խնդիրն է կառավարել այդ իրավիճակը։ Նոյեմբերի 9-ից հետո բազմիցս առիթ ունեցել եմ ասելու, որ մեր հիմնական խնդիրը Հայաստանի և Արցախի շուրջ որոշակի կայունություն ապահովելն է, և նաև, այո, որոշակի կառավարելը և արձագանքելը այն իրավիճակներին, որոնց վերաբերյալ դուք ձեր հարցում նշեցիք»։