Շիրակի մարզի համայնքների բնակիչներն ահազանգում են. գերեվարվել են իրենց կամավորական հարազատները
Վաղ առավոտից Շիրակի մարզի տարբեր համայնքների բնակիչներ տեղեկացնում են, որ պատրաստվում են փակել ճանապարհներն ու պատասխան ակնկալել իրենց հարազատների անհետացման կամ գերեվարվելու հետ կապված: Նրանք նաև նշում են, որ հարազատները 3 օր շրջափակման մեջ մնալուց հետո են գերեվարվել:
Երեկ ադրբեջանական կայքերից մեկում է ՇՄ բնակչուհիներից մեկը տեսել այն տեսանյութը, որում պարզ երևացել են այն կամավորական ջոկատի անդամները, որոնք այս պահին գերության մեջ են: ՀԺ-ի հետ զրույցում վերջինս նշեց, որ հիմնական մասը Շիրակի մարզի բնակիչներ են:
Ըստ տեղեկությունների՝ նրանք գերի են ընկել հենց Խծաբերդի հատվածում:
«Մեծամասնությունը Շիրակից են, հատկապես՝ Սարապատ համայնքից: Իմ հարազատի ընկերները հենց մեր մարզից են: Կոնկրետ գիտեմ՝ իր հետ ովքեր են եղել: Չգիտեմ՝ ինչ է  կատարվում, հլը գնացեք Աշոցք, տեսեք վիճակը, զոհերը քիչ էին, հիմա էլ՝ գերիները»:
Վերջին անգամ, ըստ մեր զրուցակցի, իր հարազատի հետ խոսել են կիրակի օրը՝ կեսօրից հետո: «Ասաց՝ մեզ ասել են՝ իջնենք ներքև, մեքենան վերև չի բարձրանում, մենք ձեզ կփոխարինենք, ու դրանից հետո էլ տեղեկություն չկա, ու արդեն նկար են գցել, որ Ադրբեջանին գերի են հանձնվել: Բարեկամները գնացել են Արցախ, էնտեղ իրենց ասել են՝ տեսնենք՝ ռուս խաղաղապահների գեներալներն ինչ կասեն: Եթե ռուսը պետք է ասի, բա մեր պետությունն ու՞ր է»:
Հիշեցնենք՝ ՊԲ-ն տեղեկացրել է, որ երեկ երեկոյան դեռևս անհայտ պայմաններում կորել է կապը Հադրութի Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի ուղղությամբ տեղակայված ԱՀ ՊԲ մի քանի մարտական դիրքերի անձնակազմի հետ։ Ողջ գիշեր և այսօր առավոտյան շարունակվել են որոնողական աշխատանքները։
Նշվում է, որ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի միջնորդությամբ գործուն քայլեր են իրականացվում՝ պարզելու հայ զինվորականների գերեվարման հավանականությունը, դրա հաստատվելու դեպքում անհրաժեշտ գործողություններ ձեռնարկելու համար։