ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Հայաստան եւ Ադրբեջան կատարած այցերի արդյունքներով հանդես են եկել հայտարարությամբ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Իգոր Պոպովը՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից, Ստեֆան Վիսկոնտին՝ Ֆրանսիայից, Էնդրյու Շեֆերը՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից) հանդես են եկել հայտարարությամբ:
«Ֆրանսիացի համանախագահ Ստեֆան Վիսկոնտին եւ ամերիկացի համանախագահ Էնդրյու Շոֆերը մեկնել են Բաքու դեկտեմբերի 12-ին եւ 13-ին, Երեւան՝ դեկտեմբերի 13-ին եւ 14-ին: Բաքվում նրանց ընդունել է նախագահ Ալիեւը։ Հանդիպել են արտգործնախարար Բայրամովի հետ: Երեւանում նրանց ընդունել է վարչապետ Փաշինյանը, հանդիպել են արտգործնախարար Այվազյանի հետ: Ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովի՝ ճանապարհորդելու անկարողության պատճառով Ռուսաստանի Դաշնությունը Բաքվում ներկայացնում էր ՌԴ դեսպան Միխայիլ Բոչարնիկովը, իսկ Երեւանում` Ռուսաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ալեքսեյ Սինեգուբովը: Համանախագահները հանդիպել են նաեւ տարածաշրջանում գործող ԿԽՄԿ-ի եւ ՄԱԿ-ի գործակալությունների ներկայացուցիչների հետ: Գրասենյակի նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշչիկը նույնպես մասնակցում էր բոլոր հանդիպումներին:
Երկու մայրաքաղաքներում էլ կողմերը ներկայացրին իրավիճակի գնահատականը եւ հայտնեցին գալիք տարում համանախագահների հետ համագործակցության վերաբերյալ իրենց ակնկալիքները: Հաշվի առնելով նոր իրողությունները՝ համանախագահները հաստատեցին իրենց շարունակական նվիրվածությունը՝ կողմերի հետ կառուցողականորեն համագործակցելու տարածաշրջանում խաղաղություն, կայունություն եւ բարգավաճում խթանելու եւ առկա խնդիրները լուծելու համար:
Համանախագահները պարտավորվել են նաեւ կոնկրետ առաջարկներ ներկայացնել կողմերի հետագա քննարկումների համար հանդիպումների ընթացքում բարձրացված հարցերի վերաբերյալ»։
Նշելով զոհերի պատճառ դարձած միջադեպերի մասին վերջերս տարածված հաղորդագրությունները՝ համանախագահները կողմերին կոչ արեցին լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել իրավիճակը կայունացնելու համար՝ իրենց ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան: Համանախագահները Հայաստանին եւ Ադրբեջանին կոչ արեցին հնարավորինս արագ ավարտել բոլոր ձերբակալվածների փոխանակումը եւ արագացնել աճյունների հայտնաբերումն ու վերադարձը՝ համաձայնեցնելով ԿԽՄԿ-ի հետ:
Անդրադառնալով Տիրանայում Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների նախարարների դեկտեմբերի 3-ի հայտարարությանը՝ համանախագահները վերահաստատեցին իրենց միասնական դիրքորոշումը՝ հօգուտ մնացած հիմնական առանցքային հարցերի համապարփակ եւ կայուն կարգավորման: Համանախագահներն ու կողմերը շեշտեցին սադրիչ հռետորաբանության նվազեցման կարեւորությունը՝ առավել դրական միջավայր ստեղծելու համար: Համանախագահներն ու կողմերն ընդգծեցին միջազգային կազմակերպությունների հետ փոխգործակցության կարեւորությունը՝ հակամարտությունից տուժած բնակչությանը մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու, ինչպես նաեւ մշակութային եւ կրոնական ժառանգությունը պաշտպանելու համար»: