«Գերագույն գլխավոր հրամանատարին դավաճան անվանելով՝ ոչ մի տեղ չենք հասնի. ճիշտ հասկացեք՝ Թուրքիայի ախորժակը փակվե՞ց»
ԱԺ իշխող «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում անկեղծորեն հայտարարեց, որ Արցախում հրադադարի վերաբերյալ ՀՀ վարչապետի, Ադրբեջանի եւ ՌԴ նախագահների ստորագրած հայտարարությանը նախօրոք ծանոթ չի եղել, թեեւ տրամաբանությունը պատկերացրել է:
Ընդգծեց՝ ինչուներ կան, դրանք անպայման կպարզաբանվեն, երբ որ դուրս գանք այս լարված վիճակից: Այսօր նրա կարծիքով բոլոր գործողությունները իրականացնելիս պետք է ելնել այն բանից, որ զինված ուժերը իրեն մենակ չզգա:
«Երկրի գերագույն գլխավոր հրամանատարին դավաճան անվանելով՝ ոչ մի տեղ չենք հասնի ձեր բարձրացրած խնդիրների լուծման առումով: Նախ պետք է հասկանալ իրողությունները, էդ դեպքում մենք պետք է 20 տարի հետ գնանք, նորից հետ գանք եւ սկսենք անընդհատ դավաճաններ փնտրել: Առաջին հերթին հրամայականը ներքին եւ արտաքին մարտահրավերները զսպելն է, որ մեր անվտանգության բոլոր համակարգերը նորից գան այնպիսի վիճակի, որովհետեւ պատերազմը չի ավարտվել, պարզապես մենք հրադադարի վիճակում ենք: Եվ էդ գործընթացները՝ քաղաքական, ներքաղաքական, արտաքին քաղաքական, բոլորը պետք է լինեն մեկ տրամաբանության մեջ. գանք լիակատար կայունության վիճակի, եթե դա հնարավոր է, եւ կայուն իրավիճակում խոսենք այն խնդիրների մասին, որոնք կան: Դուք էլ գիտեք, որ տեսակետների (ընդդիմության հնչեցրած-խմբ.) մեծ մասում լուծումների առաջարկ չկա, բոլորը խոսում են փրկության կոմիտեների մասին: Մենք փրկության կոմիտեների առաջարկներ 90-ականներից ունենք, բայց մենք ոնց որ պետություն ենք, եւ պետությունը ունի նման խնդիրների լուծման սահմանադրական լուծումներ: Եվ մենք պետք է գնանք հստակ քաղաքական լուծումների ճանապարհով: Բայց քաղաքական լուծումները ինչպիսին էլ լինեն, դրանք պետք է խոչընդոտ չլինեն մեր ԶՈՒ այսօրվա մարտական հերթափոխի կառավարման վրա»,- ասաց Քոչարյանը:
Պատգամավորը ընդգծեց, որ բանակը շատ մեծ կորուստներ է ունեցել թե՛ մարդկային, թե՛ սպառազինության, թե՛ կառավարման առումով:
«Հիմա դուք ճիշտ հասկացեք՝ Թուրքիայի ախորժակը փակվե՞ց: Պարզապես զսպվեց: Հիմա Ադրբեջանում արդեն տեսակետներ են ոնց որ թե շրջանառվում, թե Ղարաբաղը չանցավ Ադրբեջանին, անցավ Ռուսաստանին: էսպիսի տեսակետներ են հնչում: Սաղ ասում են՝ մեր բանակը հաղթել է, ինչո՞ւ կանգնեցիք: Ոնց որ 94-ին՝ զինադադարից առաջ, մեր իշխանություններին էին մեղադրում, թե ինչու զինադադար կնքեցիք, երբ որ կարող էիք Բաքու հասնել: Բայց աշխարհի իրողությունները կապված չեն մեր քաղաքական կուսակցությունների ցանկությունների սպասարկման հետ»,- վստահեցրեց ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նախագահը: