Լեռնային Ղարաբաղում չեն լինի թուրք խաղաղապահներ. Լավրով
Լեռնային Ղարաբաղում չեն լինի թուրք խաղաղապահներ: Այս մասին այսօր հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
Ըստ նրա՝ թուրք դիտորդները ներկա կլինեն կրակի դադարեցման վերահսկման կենտրոնում միայն, որը տեղակայվելու է Ադրբեջանում՝ ոչ հակամարտ գոտու տարածքում:
«Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի խորհրդարանում արված հայտարարություններին, թե թուրք դիտորդներն աշխատելու են նույն հիմքերով, ինչ ռուսները, խոսքը բացառապես այն կենտրոնի մասին է, որը տեղակայված է լինելու Ադրբեջանի տարածքում, առանց տեղափոխման, մեկ կետում»,- նշել է Լավրովը տեղական եւ միջազգային ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում:
Երեքշաբթի օրը ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան էլ էր հայտարարել, որ թուրքերը որեւէ առնչություն չունեն խաղաղապահ առաքելությանը: Միաժամանակ, չորեքշաբթի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, թե Անկարան մասնակցելու է համատեղ խաղաղապահ առաքելությանը Ղարաբաղում ռուսների հետ միասին: