Ինչու ՍԴ դատավորի թեկնածուների հանդիօպումներ չեն կազմակերպվել ԱԺ խմբակցությունների հետ: ԱԺ նիստում նման հարց բարձրացրեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ դիմելով ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանին:
Հակադարձելով ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավորին՝ Միրզոյանը նշեց, որ ո՛չ խմբակցությունների, ո՛չ թեկնածուների կողմից նման նախաձեռնություն չի եղել: «Ցանկացած նախաձեռնության դեպքում Ազգային ժողովի աշխատակազմը վստահաբար կանեն ամեն ինչ, որպեսզի պատշաճ պայմաններ ապահովեն այդպիսի հանդիպման համար»:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանն էլ հայտարարեց, որ իրենց խմբակցությունը չի մասնակցելու ՍԴ դատավորների ընտրությանը, քանի որ, ըստ պատգամավորի, հստակ ընթացակարգեր են խախտվել: «Պարոն Մարուքյան, ես կպատասխանեմ Ձեր հարցին: Ես և դուք երկար տարիների պառլամենատականներ ենք և գիտենք, որ կա պառլամենտական քաղաքական մշակույթ, ըստ որի՝ ներկայացնող սուբյեկտը և նաև իրենց թեկնածուները պիտի շահագրիգիռ լինեն խորհրդարանում ներկայացված ոչ միայն մեծամասնության, այլ նաև փոքրմասնության խմբացկություններին ներկայացնել իրենց տեսլականը, պատասխանել հարցերին, բայց այս ամիսների ընթացքում մենք տեսանք, որ ՍԴ դատավորների շուրջ շեքսպիրյան կրքեր են բորբոքվում»: