Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանն առաջարկում է բանակին Սեւանի սիգ մատակարարել
Այսօր Սեւանի ափին կազմակերպված մամուլի ասուլիսի ժամանակ վերջինս անդրադարձավ Սեւանում սիգի որսն արտոնելու Կառավարության որոշմանը։
Հիշեցնենք՝ հունիսի 18-ին Կառավարության նիստում ընդունված որոշմամբ 15 տարվա արգելքից հետո թույլատրվեց Սեւանում սիգի փորձարարական որսը:
«Մենք գիտակցված գնում ենք ձկան որսի կարգավորման, որովհետեւ արգելել մի բան, որը բացահայտ կա, ուղղակի աչք փակել դրա վրա, չի կարելի»,- ասաց մարզպետը:
Նրա խոսքով՝ այս օրերին «Սեւան» ազգային պարկն ու շրջակա միջավայրի նախարարությունը սիգի որսով զբաղվել ցանկացողներից ընդունում են հայտեր՝ մրցույթներ անցկացնելու համար:
Հաղթողները Սեւանի սիգի որս կատարելու իրավունք կստանան, բայց միայն սահմանված բոլոր բնապահպանական չափորոշիչների պահպանմամբ:
Խոսելով որսված ձկան իրացման մասին՝ Սանոսյանն ասաց. «Մենք կարող ենք առաջին խելացի քայլն անել՝ բանակին մատակարարվող սննդի մեջ ներառել սիգը: Այն էկոլոգիապես շատ մաքուր ու օգտակար ձուկ է, եւ շատ լավ կլինի, որ սառեցված ձկան փոխարեն մենք կարողանանք բանակին սիգ մատակարարել»: