Հայաստանը նվեր է ստացել կորոնավիրուսի բուժման ընթացքում կիրառվող ճապոնական ավիգան դեղամիջոցը
Քանի որ COVID-19-ի բուժման վերջնական դեղամիջոցը դեռ չի մշակվել, աշխարհի շատ երկրներ արդեն կիրառում են գոյություն ունեցողները՝ մահացության սրացումը կանխելու համար վիրուսի վերարտադրությունը ճնշելու միջոցով: Այս պահին ավիգանը (ֆավիպիրավիր) այդ օրինակներից մեկն է, որը ակտիվ հետաքրքրություն է առաջացրել: Հայաստանի խնդրանքով Ճապոնիան հուլիսի 22-ին Ճապոնիայի պատրաստած ավիգան դեղամիջոցի նվիրատվություն է կատարել, որը պետք է օգտագործվի մոտ 100 հիվանդի համար:
Այս մասին հայտնում են Ճապոնիայի դեսպանությունից՝ ակնկալելով, որ դեղամիջոցը հայ բժշկական մասնագետները առավել արդյունավետ կօգտագործեն և կնպաստի COVID-19-ի կլինիկական հետազոտության հետագա առաջխաղացմանը՝ այդպիսով այդ գործընթացով նպաստելով ավելի շատ հիվանդների վերականգնմանը: