Վերաքննիչ դատարանում սկսվել է Գագիկ Ծառուկյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ բողոքների քննությունը
Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ դատավոր Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ սկսվեց ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ բողոքների քննությունը: Օրենքի համաձայն՝ այն ընթանալու է դռնփակ:
Նիստից առաջ պաշտպանական կողմը լրագրողների հետ ճեպազրույց չունեցավ, սակայն նշենք, որ նրանք դատարան մտան առանց Ծառուկյանի: Վերջինիս մոտ, ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, կորոնավիրուս է հաստատվել։ Նրա մասնակցությունը վերաքննիչ դատարանում պարտադիր չէ, այսինքն՝ նիստը կարող է կայանալ առանց ամբաստանյալի էլ:
Հիշեցնենք՝ նախորդ շաբաթ բողոքի քննությունը հետաձգվեց, քանի որ դատարանին եւ մեղադրող կողմին գործի նյութերն ամբողջությամբ չէին հասել փոստից:
Ծառուկյանը մեղադրվում է քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (ընտրողին անձամբ կամ միջնորդի միջոցով ընտրողի կամ այլ անձի համար կաշառք տալը) եւ առաջադրված մեղադրանքը քաղաքական հետապնդում է որակում:
Հունիսի 21-ին Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի նախագահությամբ, մերժել էր նրան կալանավորելու ԱԱԾ միջնորդությունը՝ միաժամանակ արձանագրելով, որ առկա է հիմնավոր կասկած, որ նա կատարել է իրեն մեղսագրվող արարքները: Դատարանի որոշումը բողոքարկել են երկու կողմերն էլ. պաշտպանական կողմը բողոք է ներկայացրել հիմնավոր կասկածի առկայության, դատախազությունը՝ կալանավորման հիմքերի բացակայության դեմ: