Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի եւ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի գործով առաջին դատական նիստը նշանակվել է վաղը՝ մայիսի 14-ին՝ ժամը 16:00-ին:
Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հարցին ի պատասխան՝ տեղեկացրին գործը նախագահող դատավոր Հարություն Մանուկյանի աշխատակազմից՝ նշելով, որ նիստի չկայանալու վերաբերյալ այս պահին տեղեկություն չկա: Նշենք, որ այս գործով մեկ անգամ արդեն նշանակվել էր դատական նիստ, որը, սակայն, պաշտպանների միջնորդությամբ հետաձգվել էր կորոնավիրուսի հիմքով:
Արսեն Բաբայանի պաշտպան Լուսինե Մարտիրոսյանը մեր հարցին ի պատասխան՝ նշեց, որ այս անգամ հետաձգման միջնորդություն չեն ներկայացնելու եւ ներկայանալու են դատական նիստին: Արա Բաբլոյանի պաշտպան Արամ Վարդեւանյանը եւս տեղեկացրեց, որ պատրաստակամ են ներկայանալու վաղվա նիստին. «Թեեւ կորոնավիրուսով պայմանավորված ռիսկերը անհանգստացնող են, բայց հաշվի ենք առնում նաեւ այն, որ նախապես նշանակված դատական նիստ է«: Վարդեւանյանը շեշտեց, որ Արա Բաբլոյանն այս ընթացքում ներգրավված է բժշկական օգնության կարեւորագույն ոլորտում, այդ թվում՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարում:
Հիշեցնենք՝ նրանք մեղադրվում են պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու եւ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ: Բաբլոյանն ու Բաբայանը առաջադրված մեղադրանքը չեն ընդունում: