Արթուր Վանեցյանը ՀՔԾ-ում է Միքայել Մինասյանի տեսանյութի հիման վրա նախապատրաստվող նյութերի շրջանակում
ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը Հատուկ քննչական ծառայություն է հրավիրվել Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի տեսանյութի հիման վրա նախապատրաստվող նյութերի շրջանակում:
Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Վանեցյանի փաստաբան Լուսինե Սահակյանը:
Նրա գրառումը՝ ստորեւ.
«Հայաստանի Հանրապետության Հատուկ քննչական ծառայությունում նյութեր են նախապատրաստվում Միքայել Մինասյանի կողմից վերջերս արված հայտարարության հետ կապված։
Այսօր նյութերի նախապատրաստության շրջանակներում ՀՔԾ է հրավիրված եղել Արթուր Վանեցյանը։ Ընթանում է իրավական գործընթաց, որի վերաբերյալ հավելյալ մեկնաբանություններից զերծ ենք մնում»։
Հիշեցնենք՝ օրերս Մինասյանը տեսանյութ հրապարակեց իր ֆեյսբուքյան էջում, որով հայտարարեց, թե ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը, իր հետ հանդիպման ժամանակ ասելով, որ ի պաշտոնե իրավասու է խոսել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անունից, առաջարկել է սիմվոլիկ գումարի դիմաց ազատվել բոլոր տեսակի քրեական եւ քաղաքական հետապնդումներից: Դրանից հետո Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրեց, որ տեսանյութի վերաբերյալ լրատվամիջոցների հրապարակումները ֆիքսվել են դատախազությունում իրականացվող մշտադիտարկման արդյունքում և ուղարկվել ՀՔԾ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու և տեսանյութում նշվող հանգամանքներին իրավական գնահատականներ տալու հանձնարարությամբ: Մայիսի 6-ին ՀՔԾ-ից մեզ տեղեկացրին, որ Մինասյանի տեսանյութի վերաբերյալ նյութերը ստացել են, ընթացքի մասին լրացուցիչ կտեղեկացնեն: