Չե՞ք կարծում, որ ձեր պատգամավորների մի մասը անիմաստ խոսում է՝ ոչինչ չանելով. Փաշինյանը պատասխանեց օգտատիրոջ այս հարցին
Մեկնարկել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առցանց հարցուպատասխանը: Վարչապետը պատասխանում է ֆեյսբուքյան օգտատերերի կողմից իրեն ուղղված եւ ամենաշատ հավանումները ստացած հարցերին:
Առաջին հարցը, որ ընթերցեց վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գեւորգյանը, վերաբերում էր ԱԺ Իմ քայլը խմբակցության աշխատանքներին: Հարցի հեղինակը հետաքրքրվել էր, թե Փաշինյանը չի՞ կարծում արդյոք, որ պատգամավորների մի մասը անիմաստ խոսում է՝ ոչինչ չանելով:
Փաշինյանը պատասխանեց, որ այդ հարցը կարդալիս հիշել է, թե ինչպես էին իր պատգամավոր եղած ժամանակ որոշ մարդիկ նույն մեղադրանքը ուղղում իրեն:
Վարչապետը հիշեցրեց, որ խորհրդարան բառն ի հայտ է եկել պառլամենտ բառից եւ նշանակում է խոսելու տեղ: Ըստ նրա, դա շատ կարեւոր ժողովրդավարական ինստիտուտ է, որտեղ քաղաքական ուժերը պետք է մտքեր փոխանակեն, մտքերի բախում, բանավեճ տեղի ունենա: Ըստ Փաշինյանի՝ անհրաժեշտ է խոսքի արժեքը չթերագնահատել:
«Առիթ ունեցել եմ արդեն ասելու, որ այսօրվա խորհրդարանը եւ խորհրդարանական մեծամասնության լավագույն գնահատականը տվել է Ադրբեջանը, երբ երկրում որոշվեց անցկացնել արտահերթ ընտրություններ»,- ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այդ ընտրությունների պաշտոնական հիմնավորումն այն էր, որ ուզում են ձեւավորել ավելի երիտասարդ եւ խելացի պատգամավորներով խորհրդարան:
Իսկ աշխարհում այդ ընթացքում, ըստ վարչապետի, ոչինչ չէր փոխվել, բացի այն, որ ՀՀ-ում տեղի էր ունեցել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություն եւ ձեւավորվել խորհրդարան, որտեղ շատ երիտասարդ պատգամավորներ էին հայտնվել, ովքեր կարողանում են միջազգային հարթակներում ներկայացնել Հայաստանը եւ Հայաստանի ժողովրդավարությունը:
Փաշինյանը նաեւ նկատեց, որ Հայաստանի խորհրդարանի էֆեկտիվ աշխատանքի մասին է վկայում «Աժ մոնիտորինգ» ծրագրի իրականացրած դիտարկումը, որով արձանագրվել է, որ գործող խորհրդարանիում ընդունված օրենքների 30 տոկոսը հեղինակել է խորհրդարանը, 70-ը Կառավարությունը: Սա, վարչապետի խոսքով, վերջին 10 տարվա դիտարկումներով ամենաբարձր ցուցանիշն է:
Փաշինյանը հիշեց նաեւ խորհրդարանում վերջերս տեղի ունեցած մի քանի քննարկումներ՝ ընդգծելով, որ այդ քննարկումների ժամանակ ինքը հպարտություն է ապրել Իմ քայլը խմբակցության համար: Խոսքը, օրինակ, Սահմանադրական հանրաքվե հայտարարելու, արտակարգ դրության հարցի վերաբերյալ քննարկումներին էր վերաբերում: