Էկլերից մասսայական թունավորման փաստով քրեական գործ է հարուցվել
Վանաձոր քաղաքում այս տարվա հունվարի վերջին էկլեր տեսակի խմորեղենից թունավորվելու փաստի առթիվ օրեր առաջ ոստիկանության Վանաձորի Բազումի բաժնում քրեական գործ է հարուցվել: ՀԺ-ի այս տեղեկությունը հաստատեց ՀՀ ոստիկանության լրատվական վարչության պետի տեղակալ Էդգար Ջանոյանը. «Քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ քր. օր.-ի 279 հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (Անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքներ թողարկելը կամ իրացնելը, աշխատանքներ կատարելը կամ ծառայություններ մատուցելը, որոնք անզգուշությամբ վնաս են պատճառել երկու կամ ավելի անձանց առողջությանը): Գործն ուղարկվել է Քննչական կոմիտե՝ հետագա քննության»:
Հիշեցնենք՝ հունվարի 27-ից մինչեւ փետրվարի 5-ը Վանաձորի ինֆեկցիոն հիվանդանոց էր տեղափոխվել ավելի քան 60 թունավորված, որոնց մեծ մասը՝ երեխաներ: Թունավորվածների մեջ էին Վանաձոր եւ Ստեփանավան քաղաքների, ինչպես նաեւ Մարգահովիտ գյուղի բնակիչներ: