Ապրիլի 5-ի հռչակագրի նախագիծը հրապարակելուց հետո ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Գորիսում հայտարարեց, որ «մենք ունենք նաեւ պրոբլեմ Սահմանադրության հետ»:
«Ցավոք, Սահմանադրական 3 փոփոխությունները, որ տեղի են ունեցել Հայաստանում, դրանք նույնպես չեն արտահայտել ժողովրդի ազատ կամքը: Եվ հիմա կա գաղափար, որ այս սահմանադրական մարտավարական փոփոխությունն իրականացնելուց՝ ապրիլի 5-ի հանրաքվեին միասնական «այո» ասելուց հետո, Հայաստանում կսկսվի նոր լեգիտիմ Սահմանադրության ընդունման գործընթաց»,- հայտարարեց Փաշինյանը:
Այնուհետեւ հավելեց, որ պայմանավորվում է, սակայն որ Կառավարման համակարգի փոփոխություն տեղի չի ունենա, Հայաստանը կմնա խորհրդարանական կառավարման երկիր, որպեսզի չընկալվի, որ ինքը եկել է Սահմանադրությունը փոխում է, որ վարչապետ չլինի, այլ դառնա նախագահ: Բացի այդ, ըստ Փաշինյանի, ճիշտ չէ երկու տարին մեկ կառավարման համակարգ փոխելը:
Նա հիշեցրեց նաեւ, որ սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողով ձեւավորված է, եւ հանգիստ պայմաններում կարող ենք ունենալ Սահմանադրության բարեփոխված, խմբագրված տեքստ:
Խոսելով այդ գործընթացի վերջնաժամկետի մասին՝ վարչապետն ասաց, որ 1-2 տարուց կամ գուցե հաջորդ խորհրդարանական ընտրություններին զուգահեռ դա կդրվի քվեարկության: Իսկ եթե ժողովուրդն ավելի շուտ ցանկանա, միգուցե՝ ավելի շուտ: