Երվանդ Զախարյանի եւ քաղաքապետարանի վարչության նախկին պետի նկատմամբ քրեական հետապնդումը վաղեմության հիմքով դադարեցվել է
Երեւանի նախկին քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանի եւ քաղաքապետարանի ճարտարապետության եւ քաղաքաշինության վարչության նախկին պետ Արսեն Լալայանցի նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցվել է վաղեմության ժամկետն անցած լինելու հիմքով:
Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ը տեղեկացավ Հատուկ քննչական ծառայության մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանից:
Վերջինիս փոխանցմամբ՝ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել է, որ Երվանդ Զախարյանը եւ Արսեն Լալայանցը կատարել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցավոր արարքներ (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը). «Այսինքն՝ նշված պաշտոնատար անձանց գործողությունների հետեւանքով «Հաղթանակ» զբոսայգու հողամասի մասը կազմող եւ պետական սեփականություն հանդիսացող, 2.990.000.000 ՀՀ դրամ շուկայական արժեք ունեցող, օտարման ոչ ենթակա 10,000 քմ մակերեսով հողամասն ուղղակի վաճառքի միջոցով կադաստրային արժեքով՝ 164.760.000 ՀՀ դրամով, օտարվել է մասնավոր ընկերության, եւ հասարակությունը հանիրավի զրկվել է ազգային զբոսայգու մի ստվար հատվածից»:
Սակայն նկատի ունենալով, որ վերը նկարագրված դեպքում անցել են քրեական պատասխանատվության ենթարկելու՝ օրենքով նախատեսված ժամկետները՝ նշված անձինք դիմել են վարույթն իրականացնող մարմնին. «Երվանդ Զախարյանն ու Արսեն Լալայանցը հայտնել են, որ չեն առարկում ոչ արդարացնող, այն է՝ վաղեմության ժամկետն անցած լինելու հիմքով իրենց նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու դեմ, ուստի ՀՔԾ քննիչի կողմից որոշում է կայացվել նշված հիմքով նրանց նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով իրականացվող քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին»:
Օհանջանյանը նշեց նաեւ, որ որոշման օրինակն ուղարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ օտարված հիշյալ անշարժ գույքի գործարքներն առ ոչինչ ճանաչելու եւ գույքային միավորը պետության հաշվեկշիռ վերադարձնելու պետական շահերի հայց ներկայացնելու հարցը քննարկելու նպատակով. «Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է՝ պարզելու համար «Հաղթանակ» զբոսայգու հարակից տարածքներում գտնվող առանձնատների կառուցման նպատակով հողահատկացման իրավաչափությունը եւ մյուս հանգամանքները»,- հավելեց նա:
Մեր ճշտող հարցին՝ քրեական գործի՝ նախաքննությունը շարունակվող մասով կա՞ն մեղադրյալի կարգավիճակ ունեցող անձինք, Օհանջանյանը պատասխանեց, որ այս պահին չկան:
Հիշեցնենք՝ 2019 թվականի սեպտեմբեր ամսին ՀՔԾ-ն հայտարարել էր, որ Զախարյանին եւ Լալայանցին մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար: Պարզվել էր, որ «Հաղթանակ» զբոսայգու մաս կազմող եւ Երեւան քաղաքի Ազատության պողոտա 2/5 հասցեում գտնվող 10,000 քմ հողատարածքը Երեւանի քաղաքապետի 12.03.2008թ. որոշմամբ՝ հիշյալ զբոսայգու զբաղեցրած տարածքի վերաճշտման պատրվակով թողարկված նոր գլխավոր հատակագծով անհիմն եւ ապօրինի կերպով դուրս է թողնվել զբոսայգու տարածքից: Այնուհետեւ Երեւանի քաղաքապետի կողմից ծառայության շահերին հակառակ կայացված մեկ այլ որոշմամբ՝ օրենսդրությամբ նախատեսված սահմանափակումների ցանկում ընդգրկված եւ օտարման ոչ ենթակա վերը նշված հողատարածքը կադաստրային արժեքով՝ 164.760.000 ՀՀ դրամով /այսինքն՝ 1 քմ-ն ընդամենը 16.476 ՀՀ դրամով/, ուղղակի վաճառքի միջոցով օտարվել է «Գոլդեն Փելիս» Հյուրանոց» ՍՊ ընկերությանը: 29.05.2015թ.-ին հիշյալ ընկերությունն այդ հողատարածքի գրավադրմամբ ՀՀ-ում գործող առեւտրային բանկերից մեկից ստացել է 2.800.000 ԱՄՆ դոլար վարկ: Հետագայում ընկերության եւ բանկի միջեւ կնքված մի շարք համաձայնագրերով վարկային պայմանագրում կատարված փոփոխություններով համագործակցության գումարը հետզհետե ավելացել է՝ հասնելով մինչեւ 12 միլիարդ ՀՀ դրամի, ինչը շուրջ 70 անգամ գերազանցում է տվյալ հողատարածքի ձեռքբերման արժեքը: