Ալիս Դուրյանի համար բացառություն կարվի՞. սովորական ընթացակարգերով անձնագիր ստանալու համար 6 ամիս է պահանջվում
Ինչպես տեղեկացրել ենք, աշխարհահռչակ դիրիժոր Օհան Դուրյանի կինը՝ երգչուհի Ալիս Դուրյանը, դիմել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ խնդրելով իրեն շնորհել ՀՀ անձնագիր: Եվ քանի որ իր նամակում Դուրյանը նշել է, որ անձնագիր ստանալով ցանկանում է մասնակցել ապրիլի 5-ի հանրաքվեին՝ ՀՀ ոստիկանության անձնագրային եւ վիզաների վարչությունից փորձեցինք պարզել, թե հնարավո՞ր է անձնագրի տրամադրումը մինչ ապրիլի 5-ը:
Անձնագիր ստանալու համար անհրաժեշտ սովորական եւ բացառիկ ընթացակարգերի մասին մեր զրույցում մանրամասնել է ՀՀ ոստիկանության անձնագրային եւ վիզաների վարչության պետ Մնացական Բիչախչյանը:
- Պարոն Բիչախչյան, երգչուհի Ալիս Դուրյանը դիմել է վարչապետին՝ անձնագիր ստանալու հարցով: Որքա՞ն ժամանակում նրան անձնագիր կտրամադրվի:
- Սովորական ընթացակարգերով քաղաքացիություն ստանալու համար կպահանջվի 6 ամիս: ՀՀ-ում գտնվող անձը նախ պետք է դիմի անձնագրային եւ վիզաների վարչություն: Դիմելուց հետո պետք է ներկայացնի հիմնավորում փաստաթղթերը՝ ծննդյան վկայական, օտարերկրյա պետության անձնագիր: Եթե դիմողը կամ ծնողները ազգությամբ հայ են՝ այս դեպքում այլ փաստաթուղթ մենք չենք պահանջում: Ազգությամբ հայ լինելու դեպքում առանց վերջին 3 տարում Հայաստանում բնակվելու մասին փաստաթղթերի՝ կարող է գնալ քաղաքացիություն ստանալու: Եթե ազգությամբ հայ չէ՝ պետք է 3 տարի բնակվի Հայաստանում, նոր ստանա քաղաքացիություն: Բոլոր փաստաթղթերը ստանալուց հետո ուղարկում ենք Ազգային անվտանգության ծառայություն, ԱԱԾ-ից գալիս է եզրակացությունը, ամփոփում, ուղարկում ենք Արդարադատության նախարարություն, հետո վարչապետի աշխատակազմ: ՀՀ վարչապետը առաջարկությամբ դիմում է նախագահին: Այդ բոլոր փուլերով անցնում է:
- Դրանից շուտ հնարավոր չէ՞:
- Վարչապետի կողմից եղել է հանձնարարական՝ ազգությամբ հայերի դեպքում պարզեցված ընթացակարգի մասին, որ 6 ամիսը կրճատվի, դառնա 3 ամիս: Օրենքի նախագիծ է դրված շրջանառության մեջ, որով նախատեսվում է միջանկյալ փուլը հանել արանքից: Այսինքն այդ օրենքի ընդունվելու պարագայում ԱԱԾ-ից եզրակացությունը ստանալուց հետո միանգամից կուղարկենք վարչապետին, վարչապետը՝ նախագահին:
- Այս պարագայում, երբ անձը ուղիղ դիմել է վարչապետին, ուրիշ որեւէ ընթացակարգ չի՞ գործում:
- Դրա համար գործում է նաեւ այլ ընթացակարգ՝ երկրի համար բացառիկ ծառայություններ մատուցած անձանց համար: Վարչապետը իրավասու է անմիջապես դիմելու ՀՀ նախագահին, նախագահը հրամանագրով կարող է անձին քաղաքացիություն շնորհել անմիջապես: Դա վարչապետի եւ նախագահի բացառիկ իրավասությունն է: