Արա Բաբլոյանի եւ Արսեն Բաբայանի վերաբերյալ քրեական գործը Հատուկ քննչական ծառայությունից երրորդ անգամ ուղարկվել է Դատախազություն:
Դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արեւիկ Խաչատրյանն էլ փոխանցեց, որ քրեական գործը երեկ ստացել են:
2019 թվականի դեկտեմբերի 13-ին Հատուկ քննչական ծառայությունը տեղեկացրել էր, որ գործով նախաքննությունն ավարտվել է, եւ այն ուղարկվել է Դատախազություն՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու: Օրեր անց Դատախազությունը հայտնեց, որ նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը որոշել է մեղադրական եզրակացությունը չհաստատել և քրեական գործը վերադարձնել ՀՔԾ՝ լրացուցիչ քննություն կատարելու համար: Փետրվարի 5-ին ՀՔԾ-ն երկրորդ անգամ հայտարարեց նախաքննության ավարտ եւ գործն ուղարկեց Դատախազություն: Սակայն վերադաս դատախազը դարձյալ չհաստատեց մեղադրական եզրակացությունը՝ քննիչին ցուցում տալով վերաորակել առաջադրված մեղադրանքները: Քրեական գործը վերադարձվեց ՀՔԾ, եւ քննիչն առարկություն ներկայացրեց դատախազի ցուցումի դեմ՝ մեղադրանքները չվերաորակելով: Սակայն, ըստ օրենքի, քննիչի առարկության պայմաններում էլ դատախազի ցուցումը ենթակա էր կատարման, այդպիսով Բաբլոյանի եւ Բաբայանի մեղադրանքները փոփոխվեցին:
Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանը եւ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանն այժմ մեղադրվում են պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու եւ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ: