Դուք դատական գործընթացը վեր եք ածել եսիմ ինչի. դատարանը Սեդա Սաֆարյանի նկատմամբ սանկցիա կիրառեց
Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործով այսօրվա դատական նիստին նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանը տուժողների ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանի նկատմամբ կիրառեց դատական սանկցիա՝ նկատողության տեսքով:
Բանն այն է, որ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանը հերթական անգամ պնդում էր, որ հին եւ նոր օրենքների հանցակազմի 4 տարրերից որեւէ մեկը չի կրկնվում, ինչին տուժող եւ մեղադրող կողմից որեւէ անդրադարձ չի կատարվել. «Ստացել ենք ընդհանուր բնույթի, ռեպլիկային պատասխաններ, որ՝ այ «կրկնում ենք եւս մեկ անգամ», «որ ուշադիր լինեին, կհասկանային», «որ մեզ լսեին, կհասկանային», «որ դպրոցում սովորեին, կհասկանային», «այ մենք հազար անգամ ասել ենք, որ սրա մեջից սա հանվել է»»: Սեդա Սաֆարյանը, ընդհատելով պաշտպանի ելույթը, հայտարարություն արեց՝ ասելով, թե պաշտպանն անցնում է սահմանները: Օրբելյանը դատարանից խնդրեց գնահատական տալ Սաֆարյանի այդ խոսքերին:
«Բա որ անցել են սահմանները, ի՞նչ ասեմ»,- արձագանքեց Սաֆարյանը՝ հավելելով. «Թող իրենց դասախոսությունները կարդան համապատասխան վայրերում, եւ մեր իրավական համակարգն էլ գրագետ ուսանողներ ունենա: Մենք ունենք Մարտի 1-ի մեղադրանք, եւ պետք չէ, որ այդ ողբերգությունն այստեղ վերածեն «եսիմ ինչի»»:
Նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հայտնեց, որ դատավարության մասնակցի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքը դիտում է որպես է անհարգալից վերաբերմունք դատարանի նկատմամբ, եւ Սեդա Սաֆարյանի նկատմամբ կիրառեց դատական սանկցիա՝ նկատողության տեսքով:
Սեդա Սաֆարյանն էլ առարկեց նախագահող դատավորի գործողությունների դեմ. «Դուք մինչեւ հիմա այս միջնորդությունների քննարկման յուրօրինակ կարգ եք սահմանել. խոսում է Խուդոյանը, նրա ասածը նորից ներկայացնում է Օրբելյանը, հետո՝ Վարդեւանյանը, հետո կանգնում է Ալումյանը եւ նույնը նորից ներկայացնում: Իսկ դուք նորմալ եք նայում դրան, եւ հիմա էլ իմ վարքն են ներկայացնում Փաստաբանների պալատ: Դուք դատական գործընթացը վեր եք ածել եսիմ ինչի»,- ասաց նա: