Մեկնարկեց դատավոր Աննա Դանիբեկյանին հետապնդած երիտասարդների գործով առաջին նիստը. տուժող դատավորը նիստին չի մասնակցում
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր մեկնարկեց Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցներ Նարեկ Մութաֆյանի եւ Սարգիս Օհանջանյանի գործով դատական նիստը:
Այն նախագահում է դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանը: Նշենք, որ սկզբնապես գործը մակագրված է եղել դատավոր Տաթեւիկ Գրիգորյանին, սակայն հետագայում վերամակագրվել է Գրիգորյանի արձակուրդում գտնվելու հիմքով:
Սույն գործով տուժող դատավոր Աննա Դանիբեկյանը դատական նիստին չի ներկայացել: Դատավորը դատավարության մասնակիցներին տեղեկացրեց, որ տուժողին ծանուցագիր ուղարկվել է, սակայն այն վերադարձվել է՝ «չպահանջված» նշումով: Դատարանը որոշեց հաջորդ անգամ ծանուցագիրն ուղարկել Աննա Դանիբեկյանի աշխատավայր:
Այնուհետեւ Մելիքսեթյանը հետաքրքրվեց կողմերից, թե ինչպիսի դիրքորոշում ունեն դատական նիստը տուժողի բացակայությամբ շարունակելու վերաբերյալ: Ամբաստանյալների պաշտպան Արամ Վարդեւանյանը հայտնեց, որ նրա բացակայությունը խոչընդոտ չէ, սակայն, ամեն դեպքում, հետաքրքիր կլինի պարզել՝ ինչպիսին է լինելու Դանիբեկյանի մասնակցությունը սույն գործին՝ հաշվի առնելով, որ նրա ցուցմունքը միակն է, որ դրված է մեղադրանքի հիմքում:
Մեղադրանքը պաշտպանող Ասպուրակ Ավետիսյանն էլ նշեց, որ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգի համաձայն՝ տուժողի մասնակցությունը նախապատրաստական փուլում պարտադիր պայման չէ:
Դատարանը որոշեց տուժող դատավորի բացակայության պայմաններում շարունակել դատական նիստը:
Հիշեցնենք, որ այս քրեական գործի հարուցման հիմք էր դատավոր Աննա Դանիբեկյանի հետ կապված միջադեպը (խոսքը Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործը քննող դատավորի մասին է): Սեպտեմբերի 27-ին Սարգիս Օհանջանյանը եւ Նարեկ Մութաֆյանը հետապնդել էին նրան՝ հարցեր հղելով այն մասին՝ արդյոք նա «դատարանների պատերի տակ վնգստացող դատավորների ցուցակում կա՞, թե՞ ոչ»։ Դեպքից հետո դատավորը հաղորդում էր ներկայացրել, ինչի հիման վրա քրեական գործ էր հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 343-րդ հոդվածի (դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերելը) հատկանիշներով։ Օհանջանյանին եւ Մութաֆյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ ՔՕ-ի 332-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու նպատակով դատարանի գործունեությանը ցանկացած ձևով միջամտելու համար: Նրանց նկատմամբ ի սկզբանե ընտրված է եղել խափանման միջոց կալանավորումը, ինչը պաշտպանը բողոքարկել էր։ Վերաքննիչ դատարանը բավարարել էր բողոքները, եւ Մութաֆյանն ու Օհանջանյանն ազատ էին արձակվել: Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից էլ նրանց նկատմամբ ընտրվել է երկրից չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Դատավորի հարցին ի պատասխան՝ Սարգիս Օհանջանյանը հայտնեց, որ ամուսնացած է, խնամքին ունի անչափահաս՝ 2 տարեկան երեխա, առողջական խնդիրներ չունի եւ նախկինում դատապարտված չի եղել: Ամբաստանյալ Նարեկ Մութաֆյանն էլ հայտնեց, որ նախկինում եղել է դատապարտված, խնամքին ունի հիվանդ ծնող, իսկ իր առողջական վիճակը կայուն է: