ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ քիչ առաջ Հայաստանը ստացել է կորոնավիրուսի ախտորոշման լաբորատոր թեստերը։ Նախարարի խոսքով՝ դրանք շատ կարևոր են հիվանդության կանխարգելման և բուժման համար։
«Մինչ օրս հիվանդությանը բնորոշ ախտանիշներով պացիենտ չենք ունեցել, սակայն այսուհետ կկարողանանք կասկածելի դեպքերում նաև լաբորատոր ստուգում անցկացնել։
Մնացած բոլոր հակահամաճարակային միջոցառումները պատշաճ իրականացվում են»,-գրել է Թորոսյանը։
Հիշեցնենք, իր ասուլիսում նախարարը հայտնել էր, որ Հայաստանը պատվիրել է նմանատիպ 200 թեստ եւ կարծում է՝ դրանք օգտագործելու կարիք չի էլ առաջանա, քանի որ Հայաստանում արվում են համապատասխան կանխարգելիչ միջոցառումներ:
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի մոտ էլ օրերս խորհրդակցություն էր եղել՝ կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման հարցերի շուրջ, որտեղ նախարարը հավաստիացրել էր՝ իրավիճակը վերահսկվում է, Հայաստանում դեռ դեպքեր չեն գրանցվել: